روش پر کردن مخزن فشار پمپ چگونه است؟

یک مخزن تحت فشار آب تحت فشار را که توسط یک پمپ تامین می شود را نگه می دارد که آب چاه را جمع می  کند – یا به ندرت فشار آب شهر را افزایش می دهد. اگر پمپ خانه شما به طور مداوم به منظور حفظ فشار مناسب آب کار می کند ، ممکن است مخزن پمپ شما نیاز داشته باشد هوای بیشتری در آن شارژ شود.

شاید این مقاله هم برای شما مفید باشد: تفاوت پمپ محیطی و گریز از مرکز

بخش اول: بررسی کردن فشار مخزن

1- برق پمپی که آب مخزن را تغذیه می کند، قطع کنید.

کلید پمپ را به حالت خاموش بچرخانید. اگر می خواهید در این مرحله از پر کردن مخزن فشار پمپ اطمینان یشتری داشته باشید. پمپ را از برق بکشید. (اگر با دو شاخه به برق متصل شده است) و یا کلید مینیاتوری که پمپ را تغذیه می کند، خاموش کنید.

 • اگر پمپ را قطع نکنید، پمپ کار کرده و آب را به مخزن اضافه می کند. و شما نمی توانید فشار هوا را به طور دقیق بررسی کنید.

قطع کردن برق پمپ تامین کننده مخزن

2- با بازکردن شیر آب یا تخلیه، آب را از مخزن تخلیه کنید.

اگر مخزن شما دارای یک حلقه شلنگ است که از خط خروجی آب که از مخزن خارج می شود منشعب شده است ، یک شیلنگ باغی را به آن وصل کنید، انتهای دیگر شلنگ را به یک تخلیه یا بیرون برسانید و شیر لوله شیلنگ را باز کنید. یک یا چند شیر آب را در هر نقطه از خانه خود بازکنید – هر چند ممکن است این گزینه کمی بیشتر طول بکشد.

 • حتی پس از توقف جریان آب، شیر لوله یا درپوش شیلنگ را باز بگذارید.

تخلیه آب مخزن با باز کردن شیر تخلیه

3- درپوش محافظ والف که بر روی مخزن قرار دارد را چرخانده و باز کنید.

این مشابه درپوش سیاه رنگی است که بر روی والف در لاستیک دوچرخه و ماشین مشاهده کرده اید. معمولا در بالای مخزن قرار دارد، اما در برخی از مدل ها ممکن است در پایین یا در بغل مخزن قرار داشته باشد. جهت بازکردن درپوش، آن را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید.

 • درپوش را در جایی قرار دهید که آن را گم نکنید. این درپوش کمک می کند که شیر والف از آسیب و نشت هوا حفاظت شود.

بازکردن درپوش محافظ والف

4- یک فشارسنج هوا را روی والف قرار دهید تا مقدار آن خوانده شود.

می توانید از هر نوع فشارسنجی که با دوچرخه یا لاستیک ماشین کار می کند استفاده کنید: یک فشار سنج دیجیتال، یک گیج عقربه ای. به سادگی واسط گیج را به داخل والف فرو ببرید با ورود هوا عقربه حرکت کرده و مقدار فشار را نشان می دهد مقدار نشان داده را قرائت و ثبت کنید.

 • گیج دیجیتالی مقدار عددی فشار هوای داخل مخزن را نشان می دهد، اما گیج فشار عقربه ای از یک عقربه استفاده می کند که حرکت کرده و روبروی عدد فشار هوا متوقف می شود. یک سنسور بازشو دارای قرائت فشار در میله است-قرائت را از نقطه ای که میله از محفظه خارج می شود قرائت کنید.
 • شاید کمی گیج کننده باشد. اما شما نمی توانید از گیج فشار تعبیه شده بر روی الکتروپمپ برای قرائت فشار داخل پمپ استفاده کنید. گیج فشار پمپ فقط به شما می گوید که سطح فشاری که پمپ تولید می کند چقدر است. نه سطح فشاری که مخزن پمپ می تواند نگه دارد. به همین دلیل است که نیاز به چک کردن فشار خود مخزن توسط گیج فشار است.

این مقاله می تواند کمکتان کند: گیج فشار چیست و انواع آن کدام است؟

قرائت فشار مخزن با گیج فشار

5- در این مرحله از پر کردن مخزن فشار پمپ میزان فشار قرائت شده را با مقدار تنظیم شده برای قطع پمپ مقایسه کنید.

اکثر پمپ ها در ایالات متحده به گونه ای تنظیم شده اند که وقتی فشار به کمتر از 40psi (2.8 bar) کاهش یابد پمپ روشن شده و هنگامی که فشار به بالاتر از 60psi (4.1 bar) برسد پمپ خاموش شود. با این وجود مقادیر فشار های خاموش / روشن شدن پمپ می تواند به مقدار 20 تا 40psi کاهش داده شود. تنظیمات فعلی پمپ شما باید به وضوح روی دستگاه نمایش داده شود. در صورت نیاز راهنمای کاربر را برای راهنمایی بررسی کنید.

پوند بر اینچ مربع (یا بصورت دقیق تر ، پوند نیرو بر اینچ مربع( واحد اندازه گیری فشار در ایالات متحده است. در سیستم متریک بین المللی از بار یا پاسکال استفاده می شود (1 بار = صد هزار پاسکال) است.

اندازه گیری فشار قطع و وصل مجدد پمپ

بخش دوم: اضافه کردن هوا و انجام تست نشتی

1- سری باد (کوپینگ) شیلنگ کمپرسور را به والف  متصل کنید.

کوپلنگ باد را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا دنده های آن بصورت مطمئن بر روی روی رزوه شیر والف متصل شود. این کار را با آچار انجام ندهید چون اعمال فشار زیاد باعث خرابی شیر والف می شود.

 • اگر کمپرسور هوای برقی در دسترس نیست، هر نوع پمپ باد یا تلمبه دستی هم می تواند این کار را انجام دهد – فقط آهسته تر و با تلاش بیشتر از طرف شما

اتصال کوپلینگ سر باد به شیر والف

2- مخزن را باد بزنید تا فشار 2psi (0.14 bar) زیر فشار روشن شدن پمپ.

کمپرسور هوا را روشن کرده و میزان فشار دیجیتال یا فشار صفحه را زیر نظر داشته باشید. هنگامی که مقدار قرائت شده فشار سنج فشار داخل تانک را 2psi (0.14 bar) پایین تر از فشار تنظیم شده برای روشن شدن پمپ – برای مثال، 38psi (2.6 bar) اگر فشار تنظیمی برای روشن شدن 40psi (2.8 bar) باشد – کمپرسور را خاموش کنید.

 • پس از اینک بادزدن شما به داخل مخزن تمام شد. کوپلینگ کمپرسور هوا را از والف باز کنید.
 • بر خلاف کمپرسورهای هوا، اغلب تلمبه های باد دوچرخه بر روی خود گیج فشار ندارند. این بدین معنی است که شما چند وقت یک بار باید متوقف شوید، کوپلینگ باد را باز کنید و فشار مخزن را با استفاده از گیج فشار چک کنید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا مخزن را به فشار مورد نظر برسانید.

افزودن باد به مخزن و رساندن فشار آن به فشار قطع

3- نشتی هوا را با ریختن آب صابون بر روی والف چک کنید.

یک مقدار کمی مایع ظرفشویی را به یک لیوان آب اضافه کرده و هم بزنید. این محلول را بر روی والف و اطراف آن با قلم بمالید یا اسپری کنید. مطمئن شوید که از نوک تا ساقه پوشانده شده است. در صورت مشاهده ایجاد حباب – حباب های جدید در یک نقطه خاص ایجاد شده و ظاهر می شوند. امکان دارد که والف نشتی داشته باشد که باید توسط یک فرد ماهر تعویض و یا تعمیر شود.

 • قبل از پاک کردن آب صابون از شیر و مخزن ، حدود 2-3 دقیقه حباب زدن آن را بررسی کنید.

تست نشتی مخزن با استفاده از آب و صابون

4- برای آخرین چک گیج فشار را روی والف قرار دهید ، سپس درپوش سوپاپ را پیچ کنید.

فشار مخزن را یکبار دیگر چک کنید. فقط در صورت از دست دادن نشت هوا با محلول صابون. اگر مخزن مدت کوتاهی پس از بارگیری با هوا فشار خود را از دست می دهد. باید مشکل توسط متخصص بررسی شود. اگر فشار ثابت است ، درپوش محافظ والف را محکم کنید و ادامه دهید.

تست نهایی والف با گیج فشار و بستن درپوش والف

بخش سوم: راه اندازی مجدد سیستم پمپ

1- شیر یا فلکه آب را ببندید و پمپ را دوباره روشن کنید.

شیر یا فلکه آب را که برای تخلیه مخزن باز کرده بودید الان ببندید. سپس برق پمپ را وصل کنید. پمپ باید فوراً وارد عمل شود و آب (و فشار) را به مخزن اضافه کند.

بستن شیر یا فلکه و راه اندازی مجدد پمپ

2- مقدار فشار نشان داده توسط فشار سنج را در چرخه های قطع و وصل پمپ پایش کنید.

هنگامی که پمپ پس از پر کردن مخزن فشار پمپ به فشار تنظیم شده خاموش می شود – برای مثال، 60psi (4.1 bar) – منتظر بمانید تا فشار به طور طبیعی به فشار وصل مجدد کاهش یابد، مثلا 40psi (2.8 bar) . زمان انتظار بر اساس عوامل مختلف متفاوت است. اما معمولاً بیش از 2-3 دقیقه نیست. در حین کار پمپ، فشارسنج آن را از نزدیک مشاهده کنید. قطع و وصل پمپ باید در فشار درست رخ دهد. مثلا در 40psi وصل شده و در 60psi قطع شود. (به ترتیب 2.8 و 4.1 بار)

اندازه گیری فشار در چرخه های قطع و وصل پمپ

 • برخلاف قبل، وقتی از یک فشار سنج جداگانه برای بررسی فشار در مخزن استفاده کردید. اکنون می توانید فشارسنج داخلی پمپ را مشاهده کنید تا سطح فشاری را که پمپ ایجاد می کند مشاهده کنید.
 • اکثر پمپ های آب چرخه قطع و وصل را در 30 ثانیه یا کمتر تکمیل می کنند. اگر انجام این کار توسط پمپ به طور قابل توجهی بیشتر از این طول بکشد یا به نظر برسد که برای انجام وظیفه خود دارد زور می زند، نیاز است که موضوع توسط یک متخصص بررسی شود.

3- در صورت مشاهده سیکل کوتاه (short-cycling) یا آسیب های دیگر مخزن را تعویض کنید.

اگر پمپ در کمتر از 30 ثانیه پس از اینکه خاموش شده بود شروع به راه اندازی مجدد بکند. در حالیکه شما هیچ آبی استفاده نکرده اید، این را اصطلاحا سیکل کوتاه (short-cycling) می گویند. و معمولا نشان دهنده این است که مخزن آسیب دیده و قادر نیست فشار را بدرستی نگه دارد. در حالی که ممکن است در برخی موارد یک متخصص بتواند مخزن شما را تعمیر کند. معمولاً بهتر است که آن را با مخزن جدید جایگزین کنید.

تعویض مخزن در صورت رخ دادن سیکل کوتاه یا آسیب به مخزن

مرجع: www.wikihow.com

How to Charge a Pressure Tank

 

محمدرسول کریمیمشاهده نوشته ها

محمدرسول کریمی

طراح الکتروموتور و درایو و موسس مجموعه موتور درایو، مشاور شرکتهای سازنده الکتروموتور و الکتروپمپ، عضو کمیته فنی ماشین های الکتریکی سازمان ملی استاندارد ایران و مشاور شرکتهای صنعتی در ساخت الکتروموتور، تعمیرات ماشین های الکتریکی بزرگ و ارزیابی اقتصادی پروژه های صنعتی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *