نویز الکتروموتور

الکتروموتورها ماشین های بسیار قوی و قابل اعتمادی هستند و به تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیاز دارند مخصوصاً اگر مرتباً بازرسی شوند.

عملکرد هر موتور الکتریکی شامل صداهای مرتبط زیادی است که برخی از آنها عادی هستند اما برخی صداهای دیگر موتور شما غیر معمول هستند که سعی می کنند چیزی به شما بگویند.

در این مقاله، دلایل مختلف ایجاد صداهای موتورهای الکتریکی و نحوه استفاده از این صداها به عنوان نشانه ای از الگوهای خرابی آینده را بررسی می کنیم.

فهرست:

 • انواع صداهای الکتروموتورها
 • علل احتمالی صدای الکتروموتورها
 • نحوه بررسی نویز الکتروموتور
 • نتیجه گیری

انواع نویز الکتروموتورها

برای یک مهندس تعمیرات و نگهداری با تجربه، سطح صدای طبیعی یک موتور الکتریکی را می توان با بازرسی ها و بررسی های منظم مشخص کرد، که پس از این مرحله به راحتی متوجه هرگونه تغییر در صدای مشاهده شده طبیعی موتور خواهد شد.

یکی از بهترین راه‌ها برای بررسی موتور، شناخت صدای مخصوص آن و گوش دادن منظم به آن است. این نه تنها یک کار ساده است، بلکه برای یک مهندس تعمیر و نگهداری اختصاصی تقریباً شهودی می شود و احتمالاً بهترین سیستم هشدار اولیه موجود است.

نویز در موتورهای الکتریکی عمدتاً به یکی از سه دلیل زیر ایجاد می شود.

 • نویز الکتریکی (مغناطیسی)
 • نویز مکانیکی
 • نویز بادخوری و فن

نویز الکتریکی (مغناطیسی)

نتایج حاصل از نیروهای مکانیکی (به عنوان مثال، فشار) ناشی از جاذبه و دافعه قطعات مغناطیسی در میدان مغناطیسی متناوب آن.

نویز مکانیکی

این شایع ترین علت صداهای بیش از حد در موتورهای الکتریکی است. دلایل آن می تواند یاتاقان نامناسب، ناهمترازی، یا اتصال نامناسب با سیستم دوار باشد.

نویز بادخوری

صدای بادخوری یا فن علت اکثر صداهای غیرقابل توضیحی است که از موتورهای الکتریکی می آید. این صدا در موتورهای پرسرعت مانند موتورهای دو و چهار قطب بیشتر دیده می شود.

علت این صدا انسداد مجراهای هوا نزدیک به قسمت چرخان موتور است.

منابع احتمالی نویز الکتروموتور

منابع احتمالی نویز الکتروموتور

گفته می‌شود که یافتن منبع نویز در موتور سخت‌تر از حل مشکل است، اما همانطور که قبلاً ذکر شد، اگر صدای کارکرد عادی موتور ضبط یا شناخته شده باشد، مشاهده هر گونه تغییر در سطوح نرمال صدای موتور آسان‌تر خواهد بود. و این می تواند شما را در مسیر درستی برای بررسی موضوع قرار دهد، قبل از اینکه مشکل بزرگتری برای موتور و فرآیند شما ایجاد کند.

در ادامه برخی از دلایل احتمالی از آنچه که ممکن است سطح نویز الکتروموتور را افزایش دهد آورده شده است:

– یک ناهمترازی مختصر یا شفت موتور خم شده صدای هوم (humming sound) تولید می کند

این می تواند نتیجه بارگذاری بیش از حد موتور مانند موتور جرثقیل برای بلند کردن بار سنگین تر از آنچه طراحی شده است باشد یا شاید شفت موتور با چیزی برخورد کرده باشد.

– در صورت وجود نقص جزئی در سیستم انتقال متصل به شفت موتور، صدای مشابهی رخ خواهد داد.

اتصالات مکانیکی به موتورهای الکتریکی معمولاً دلیل اصلی الگوهای خرابی هستند، موتورهایی که از طریق تسمه، زنجیر یا گیربکس به بارها متصل می شوند، تحت تأثیر هر گونه خرابی در این اتصالات قرار می گیرند و یک نقص جزئی در تسمه یا زنجیر احتمالاً باعث ایجاد صدای بیش از حد در الکتروموتور می شود. .

این نوع نویز را می توان به آسانی با جداکردن تسمه یا زنجیر و مشاهده اینکه نویز ناپدید می شود یا خیر؟ چک کرد.

– یک پوشش فن آسیب دیده ممکن است خم شده و در حین کار با پروانه فن تماس برقرار کرده و صدای زیادی ایجاد کند.

این یکی از شایع ترین دلایل سر و صدای بیش از حد موتور در نظر گرفته می شود. یک کاور فن امکان دارد ضربه خورده به داخل خم شود که در این حالت هنگام کار صدایی بیش از حد معمول ایجاد می کند.

– ممکن است خود فن یا قسمت هایی از آن شکسته شود و باعث ایجاد صدای بیش از حد گردد.

گاهی اوقات خود فن خنک کننده خراب می شود و قسمت های شکسته آن در داخل کاور باقی می ماند. و در هنگام کار موتور صدا ایجاد می کند. این نیز یکی از دلایل بسیار رایج صدا در موتورها است. همچنین شکستن بخش های از پره فن عدم تقارن ایجاد کرده و باعث ایجاد صدا و لرزش می گردد.

– آسیب به یاتاقان موتور یا کمبود روان کننده

خرابی یاتاقان یکی از رایج ترین خرابی های موتورها است، در واقع خرابی موتور الکتریکی معمولاً یا خرابی یاتاقان ها یا سوختن سیم پیچ است.

یاتاقان های موتور دو نوع هستند.

 • یاتاقان‌های بدون نیاز به تعمیر و نگهداری، که در دو طرف بلبرینگ آب‌بندی شده‌اند، گریس را در داخل نگه می‌دارند و به آلاینده ها اجازه ورود به داخل یاتاقان را نمی دهند.
 • بلبرینگ های آب بندی نشده، این بلبرینگ ها با تعویض گریس یاتاقان ها نیاز به تعمیر و نگهداری دوره ای دارند.

صداهای بیش از حد مرتبط با یاتاقان به احتمال زیاد نشانه هایی از خرابی بلبرینگ را نشان می دهد.

در صورتی که یاتاقان‌ها آب بندی نشده باشند، یک آزمایش ساده با تزریق مقداری گریس به داخل آن در حالی که موتور در حال کار است انجام دهید و بررسی کنید که آیا صدا از بین می‌رود؟ اگرپس از این اقدام صدا ناپدید نشد، احتمالاً باید بلبرینگ را در اولین توقف در تولید تعویض کنید.

– کار کردن موتور با یک درایو فرکانس متغیر

هنگامی که یک موتور توسط VFD به حرکت در می‌آید، می‌تواند منجر به سطوح بالاتر نویز شود. زیرا VFD هارمونیک هایی تولید می کند که اجزای مختلف موتور را در فرکانس طبیعی خود تحریک می کند و باعث افزایش نویز می شود.

– خرابی های تک فاز

پایانه ها و اتصالات موتور باید به طور منظم بازرسی شوند و در صورت نیاز سفت شوند، اگر پیچ ترمینال شل شود ممکن است باعث ایجاد یک اثر تک فازی شود که باعث ایجاد صدای هوم زیاد می شود. و سپس شما یکی از دو مورد زیر را خواهید داشت:

 • اگر موتور کار نمی کرد:

صدای هوم وجود خواهد داشت، موتور نمی تواند راه اندازی شود و اگر محافظ مناسبی برای قطع برق وجود نداشته باشد، سیم پیچ های موتور می سوزند.

 • اگر موتور کار می کرد:

موتور به کار خود ادامه می دهد، اما در سرعت پایین تر، صداهای هوم نیز شنیده می شود، جریان موتور افزایش می یابد و اگر محافظ مناسبی برای قطع برق وجود نداشته باشد، سیم پیچ های موتور می سوزند.

– نویزهای ارتعاشی

ناهمترازی موتور در کوپلینگ با سیستم های محرک یا نصب نادرست موتور می تواند باعث ایجاد صداهای بیش از حد به دلیل افزایش سطح ارتعاش شود.

چگونه نویز موتور را بررسی کنیم؟

اولین چیزی که باید به آن اهمیت دهید این است که متوجه شوید صدای موتور بیش از حد وجود دارد. اگر نمی توانید متوجه شوید که سطح صدای موتور شما بالاتر از حد معمول است، در این صورت حتی چیزی برای بررسی ندارید و احتمالاً خیلی زود با خرابی روبرو خواهید شد.

اولین قدم این است که سطح صدای طبیعی الکتروموتور خود را بدانید. یک مهندس تعمیر و نگهداری باتجربه این شم و تجربه را خواهد داشت که چه زمانی صداهای موتور بالاتر از آنچه که باید باشد. است.

و سپس اقدامات مقتضی را انجام خواهد داد. راه دیگر داشتن صدای موتور سالم برای استفاده از دستگاه های مناسب و سپس اندازه گیری منظم و مقایسه آنها برای بررسی الگوهای خرابی است.

این عمدتا به این بستگی دارد که چقدر مایلید برای این تحلیل ها هزینه کنید زیرا هزینه های بالایی دارند. فهم حسی صدای عادی موتور آسان تر و کم هزینه تر است.

هنگامی که متوجه افزایش صدای موتور می شوید، باید دلیل صداهای بیش از حد را شناسایی کنید، در اینجا چند نکته ذکر شده است:

 • همترازی و نصب موتور را بررسی کنید.
 • کاور فن موتور و خود فن موتور را بررسی کنید.
 • بار موتور را بررسی کنید گهگاه گیربکس متصل به موتور ایراد دارد اما ما ایراد را در موتور جستجو می کنیم.
 • یاتاقان موتور را بررسی کنید. در صورت لزوم مقداری روان کننده اضافه کنید و سطح سر و صدا را بررسی کنید.
 • سیستم انتقال بین موتور و بارهای محرک را بررسی کنید
 • تک فاز شدن موتور را بررسی کنید.
 • مسیرهای تهویه موتور را بررسی کنید، مسیرهای مسدود شده ممکن است باعث ایجاد صداهای زیاد شوند.

 

نتیجه گیری

تجزیه و تحلیل نویز موتورهای الکتریکی یک راه بسیار خوب برای شناسایی الگوهای خرابی آینده موتور است. ایجاد حس سطح نویز معمولی به شناسایی سریع مشکلات قبل از ایجاد مشکلات بزرگتر برای موتورها و فرآیند شما کمک می کند.

 

مرجع:

Electric Motors Noises – Types, Possible Sources, Reasons

www.instrumentationtools.com

 

 

 

 

 

محمدرسول کریمیمشاهده نوشته ها

محمدرسول کریمی

طراح الکتروموتور و درایو و موسس مجموعه موتور درایو، مشاور شرکتهای سازنده الکتروموتور و الکتروپمپ، عضو کمیته فنی ماشین های الکتریکی سازمان ملی استاندارد ایران و مشاور شرکتهای صنعتی در ساخت الکتروموتور، تعمیرات ماشین های الکتریکی بزرگ و ارزیابی اقتصادی پروژه های صنعتی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *