فیوز حرارتی (ترمو فیوز)

ترموفیوز یک نوع المان حفاظتی است که بر اساس دما عمل می کند . در صورتی که دمای فیوز از دمای نامی فیوز بالاتر برود فیوز می سوزد و مدار را قطع می کند. در نتیجه این فیوز یک نوع المان یکبار مصرف می باشد و بعد از سوختن قابلیت ریست کردن یا ریست شدن ندارد و باید قطعه جدید جایگزین شود.

از این قطعه در بسیاری از لوازم خانگی و جایی که نیاز داریم در صورت عبور دما از حد مجاز مدار قطع شود استفاده می شود. این قطعه بسیار ارزان قیمت می باشد ولی می تواند از خرابی تجهیزات گران قیمت جلوگیری کند.

قیمت فیوز حرارتی (ترمو فیوز)

در ادامه جدول لیست قیمت ترموفیوز ها را به تفکیک دمای نامی آنها مشاهده می کنید.

برای دریافت مشاوره و راهنمایی تخصصی در مورد ترموفیوز ها و دیگر راه های حفاظت از الکتروموتور ها با گروه موتور درایو تماس بگیرید ما اینجاییم تا به شما عزیزان کمک کنیم تا مشکلات خود را برطرف کنید.

لیست قیمت ترمو فیوز (فیوز حرارتی)

درجه حرارت (C°)ولتاژ نامی (V)جریان نامی (A)قیمت
7325010تماس بگیرید
8525010تماس بگیرید
10025010تماس بگیرید
11025010تماس بگیرید
11725010تماس بگیرید
12125010تماس بگیرید
13025010تماس بگیرید
14125010تماس بگیرید
15225010تماس بگیرید
16925010تماس بگیرید
17225010تماس بگیرید
18525010تماس بگیرید
19225010تماس بگیرید
21625010تماس بگیرید
22725010تماس بگیرید
24025010تماس بگیرید
25025010تماس بگیرید

فیوز حرارتی چگونه کار می کند؟

فیوز حرارتی یک قطعه الکتریکی است که برای حفاظت از مدار الکتریکی در برابر جریان بیش از حد و احتمال آتش سوزی به کار می‌رود. این قطعه از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

  1. عنصر گرمایی (Heat element): عنصر گرمایی در فیوز حرارتی به‌طور معمول از آلیاژهایی تشکیل شده که در پاسخ به جریان الکتریکی عبوری که بیش از حد مجاز تعیین شده هستند، گرم شده و سپس به‌صورت کامل قطع شده و مانع عبور جریان بیشتر شده و بدین‌ترتیب، از خطر آتش سوزی جلوگیری می‌کند.
  2. لوله یا پوشش (Body): لوله یا پوشش فیوز حرارتی برای حفاظت از عنصر گرمایی به‌کار می‌رود. پوشش معمولاً از شیشه، سرامیک، فلز یا پلاستیک ساخته می‌شود و مانع از ایجاد تماس مستقیم با عنصر گرمایی می‌شود.

زمانی که جریان الکتریکی عبوری از فیوز، بیش از حد مجاز تعیین شده باشد، عنصر گرمایی گرم شده و به دلیل افزایش دمای آن، به طور خودکار می سوزد و قطع می‌شود. این عمل قطع جریان الکتریکی و جلوگیری از ایجاد خطر آتش سوزی را به همراه دارد.

کاربردهای فیوز حرارتی

  1. استفاده در موتورهای الکتریکی: در صورتی که دمای موتور الکتریکی بیش از حد بالا رود، فیوز حرارتی برق را قطع می‌کند و از خرابی موتور جلوگیری می‌کند.
  2. استفاده در لوازم خانگی: فیوز حرارتی در لوازم خانگی نظیر یخچال، ماشین لباسشویی و… برای جلوگیری از خرابی و آتش‌سوزی استفاده می‌شود.
  3. استفاده در سیستم‌های الکتریکی خودرو: فیوز حرارتی در سیستم‌های الکتریکی خودرو برای جلوگیری از خرابی و آتش‌سوزی استفاده می‌شود.

و بسیاری از کاربرد های دیگر که ممکن است به ذهن شما برسد.

در کل از این فیوز بیشتر برای جلوگیری از آسیب به دستگاه ها و سیستم ها و همچنین جلوگیری از آتش سوزی استفاده می شود.

تست فیوز حرارتی با مولتی متر

نکته مهم: هنگام تست و تعویض فیوز از قطع بودن جریان برق مطمئن باشید و نکات ایمنی را رعایت بفرمایید. برای انتخاب نوع فیوز، دمای آن و جریان آن به کاتالوگ دستگاه مراجعه کنید یا با کارخانه سازنده تماس بگیرید.

برای تست فیوز حرارتی به کمک مولتی متر می توانیم به چند روش عمل کنیم.

روش اول:

مولتی متر را در حالت بوق یا بیزر قرار دهید. هر یک از پراب های مولتی متر را به یکی از سرهای فیوز حرارتی متصل کنید. اگر مولتی متر بوق زد یعنی اتصال برقرار است و فیوز ما سالم است. ولی اگر مولتی متر بود نزد یعنی اتصال قطع می باشد و فیوز باید تعویض شود.

روش دوم:

مولتی متر را در حالت تست مقاومت الکتریکی یا همان اهم قرار دهید. دو سر پراب ها را به دو سر فیوز متصل کنید. اگر مولتی متر مقاومت خیلی پایین و در حد صفر نشان داد یعنی اتصال برقرار است و فیوز ما سالم است. اگر مولتی متر مقاومت خیلی بالا و یا بی نهایت را نشان داد یعنی اتصال قطع و فیوز ما خراب است. در این صورت باید فیوز معیوب را با فیوز سالم جایگزین کنیم.

 

سعید وهابیمشاهده نوشته ها

Avatar

من سعید وهابی فارغ تحصیل مهندسی برق از تبریز هستم. در زمینه های سئو، تولید محتوای ارگانیک تخصصی و طراحی وبسایت مشغول به کار هستم. علاقه شدید من به طبیعت و مسافرت باعث شد تا در مسیر تورلیدری طبیعت گردی و سفرهای خاص مثل سفر با دوچرخه هم وارد بشم. یاد گرفتن چیزهای جدید برای من همیشه جذاب بوده و به نظرم این قصه هیچوقت تموم نمیشه.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *