کلید  مینیاتوری عمدتاً برای حفاظت از اضافه بار و اتصال کوتاه در خط با ولتاژ نامی 400 ولت و کمتر و جریان نامی 125 آمپر استفاده می شود.و همچنین گهگاه در کاربری موتور و و همچنین اتصال به خطوط توزیع استفاده می شوند.

کلیدهای مینیاتوری به دلیل نصب راحت بر روی ریل، اندازه ماژولار، عملکردهای متنوع، ظاهر زیبا و استفاده ایمن، به طور گسترده در صنایع، کاربری های تجاری، ساختمان های بلند و ساختمان های مسکونی استفاده می شوند.

کلید مینیاتوری

پارامترهای اصلی کلید مینیاتوری

1. ولتاژ نامی، مقدار ولتاژ مدارشکن یا کلید مینیاتوری هنگام کار، و ولتاژ نامی کلید مینیاتوری نباید کمتر از ولتاژ مدار باشد.

2. جریان نامی: جریان نامی کلید مینیاتوری به حداکثر جریانی اطلاق می شود که کلید مدار مینیاتوری می تواند در آن جریان بصورت پیوسته کار کند. اگر جریان بار از این مقدار تجاوز کند، عنصر قطع حرارتی گرم می‌شود، ورق بی متال را خم می‌کند و مکانیسم قطع کلید را فشار می‌دهد تا خاموش شود.

3. جریان نامی فریم: بیشترین جریانی است که یک کلید مینیاتوری در ابعاد مشخص قابل تولید است. این جریان با جریان نامی کلید مینیاتوری تفاوت دارد.

اگر جریان فریم یکسان باشد، اندازه محصولات تولید شده توسط همان کارخانه دقیقاً یکسان است. با این حال، اگر جریان نامی دو قطع کننده مدار یکسان باشد و جریان نامی فریم پوسته متفاوت باشد، اندازه آنها بسیار متفاوت خواهد بود.

 .4ظرفیت قطع نامی و ظرفیت قطع نهایی

(1) ظرفیت قطع اتصال کوتاه حدی نامی به نقطه حدی عملکرد کلید ناشی از حداکثر جریان اتصال کوتاهی که دستگاه محافظ می تواند تحمل کند، اشاره دارد. قطع کننده یا کلید مینیاتوری با شکستن حد، قابل استفاده مجدد نیست.

(2) ظرفیت قطعی اتصال کوتاه عملیاتی به توانایی دستگاه حفاظتی برای عملکرد به دلیل جریان اتصال کوتاهی که می تواند در فرآیند عملکرد عادی تحمل کند، اشاره دارد. در این حالت کلید قابل استفاده مجدد است.

5. قطع کننده های مینیاتوری با توجه به خصوصیات قطع برق به انواع B و C و D و … تقسیم می شوند که معانی آنها به شرح زیر است:

مشخصه قطعی نوع: B  جریان قطع (3 ~ 5) برابر جریان نامی است که برای سیستم توزیع خانگی، حفاظت از لوازم خانگی و حفاظت ایمنی شخصی مناسب است.

مشخصه قطعی نوع: C جریان قطع (5-10) برابر جریان نامی است که برای محافظت از خطوط توزیع، خطوط روشنایی و مدارهای تغذیه موتورهای با جریان اتصال کوتاه بالا مناسب است.

مشخصه قطعی نوع: D جریان قطع (10 ~ 20) برابر جریان نامی است که برای محافظت از تجهیزات با جریان ضربه ای بالا مانند ترانسفورماتورها، شیرهای برقی و غیره مناسب است.

منحنی قطع سری NDB1-63

قوانین انتخاب کلید مینیاتور

قوانین عمومی انتخاب

1- ولتاژ کاری نامی مدار شکن یا کلید مینیاتوری بزرگتر یا مساوی با ولتاژ نامی خط است.

2-  جریان نامی کلید مینیاتوری بزرگتر یا مساوی با جریان بار محاسبه شده خط است.

 

3-  ظرفیت نامی قطع اتصال کوتاه قطع کننده مدار مینیاتوری بزرگتر یا برابر با حداکثر جریان اتصال کوتاهی است که ممکن است در خط رخ دهد.

4-  جریان تنظیم آزاد شدن آنی کلید مدار مینیاتوری کمتر از 0.8 برابر جریان اتصال کوتاه زمین تک فاز در انتهای خط باشد.

5-  توجه به ظرفیت اتصال کوتاه و تاخیر در قطع و هماهنگی بین تاخیر در مراحل مختلف حفاظت

6- تعداد قطبهای کلید مینیاتوری را با توجه به تعداد خطوطی که باید محافظت شوند، تعیین کنید. به عنوان مثال، برق خانگی عمومی تک فاز است و از یک خط نول و یک خط فاز تشکیل شده است. اگر هر دو خط نیاز به حفاظت داشته باشند، قطع کننده مدار با دو قطب انتخاب می شود. اگر نیازی به محافظت از خط یا سیمل نول نباشد، قطع کننده مدار یک قطب انتخاب می شود.

 

کلید مینیاتوری

سری NDB1-125

نمودار سیم کشی سری NDB1-125

نمودار سیم کشی سری  NDB1-125

7-  جریان کلید مینیاتوری را با توجه به بار خط تعیین کنید. به عنوان مثال، اگر ظرفیت حمل خط 20 آمپر و جریان کاری نامی دستگاه الکتریکی 10 آمپر باشد، کلید مینیاتوری باید بین 10 آمپر تا 20 آمپر باشد.

8- نوع حفاظت آنی با توجه به نوع مقاومت دستگاه الکتریکی در مدار تعیین می شود. سه نوع حفاظت لحظه ای وجود دارد و جریان قطع لحظه ای این سه گروه بصورت مضربی از جریان نامی آنها عبارتند از: B: 3 ~ 5 In, C: 5 ~ 10 In, D10 ~ 14 In ( in جریان نامی است). اگر فقط لامپ رشته ای باشد، نوع B را می توان انتخاب کرد، نوع C را می توان برای مصرف برق عمومی و نوع D را برای حفاظت از تهویه مطبوع انتخاب کرد.

انتخاب مدار شکن کوچک برای محافظت از هادی

تنظیم مقدار جریان تاخیر طولانی، کمتر از جریان بار خط است.

تنظیم مقدار جریان عملکرد آنی کمتر از (20-6) برابر جریان بار محاسبه شده خط است.

انتخاب مدار شکن کوچک برای حفاظت موتور

تنظیم مقدار جریان تاخیر طولانی = جریان نامی موتور.

تنظیم مقدار عملکرد آنی = (8-15) برابر جریان نامی موتور (برای حفاظت موتور قفس سنجابی).

تنظیم مقدار عملکرد آنی = (3-6) برابر جریان نامی موتور (برای حفاظت موتور روتور سیم پیچی).

کلید مینیاتوری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *