برای انتخاب صحیح رله، لازم است ویژگی های رله را درک کرده و تأیید کنید که آیا این ویژگی ها نیازهای شما را برآورده می کنند یا خیر. اگر بتوان آن را در محیط واقعی تایید کرد، قابل اعتمادتر است.

رله

برای چگونگی انتخاب رله به جدول زیر مراجعه کنید. پس از تایید موارد “√” در ستون “باید تعیین شود”، می توان یک رله را انتخاب کرد. در صورت وجود الزامات بیشتر، موارد مربوطه با “√” در ستون “مرجع” باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرند.

جدول انتخاب رله

کنتاکت

بار کنتاکت

هنگام تعیین اینکه آیا باری که رله می تواند تحمل کند الزامات استفاده را برآورده می کند یا خیر، علاوه بر تعیین اندازه بار، نوع بار واقعی نیز باید تعیین شود، زیرا بارهای مختلف دارای مقادیر حالت پایدار متفاوت هستند مگر اینکه غیر از این مشخص شده باشد، اگر نوع بار ذکر نشده باشد بار نوع عادی مقاومتی است.

جدول زیر رابطه بین بار عادی و جریان ضربه و زمان را نشان می دهد.

جدول رابطه بین بار عادی و جریان ضربه و زمان

جنس کنتاکت

برای یک نوع رله، مواد مختلفی در ساخت کنتاکت برای انواع یا محدوده بارهای مختلف قابل استفاده است.

ملاحظات:

(1) در هر رله باید حداکثر مقدار جریان مشخص شده در دفترچه راهنما را در نظر بگیرد.

(2) هنگامی که شرایط عمومی اجازه می دهد، بهتر است در استفاده واقعی آزمایش و تأیید شود.

(3) کنتاکت با روکش طلا عملکرد بهتری برای بارهای متوسط و کوچک دارد. اما در حالت کلی برای بار، معمولاً فقط برای حفظ وضعیت اولیه کنتاکت و جلوگیری از زنک زدگی و خوردگی قبل از استفاده از رله به کار می رود.

جدول مواد قابل استفاده در ساخت کنتاکت

دوام الکتریکی

مگر اینکه طور دیگری مشخص شده باشد، دوام الکتریکی نشان داده شده در دفترچه راهنمای عمومی مقدار اسمی اندازه گیری شده تحت بار نامی، دمای معین، نسبت بار و فرکانس کاری است. بنابراین، دوام الکتریکی برای سایر انواع بار و فرکانس سوئیچینگ متفاوت خواهد بود. به طور کلی، برای بارهای بالاتر از A2، دوام الکتریکی نوع ضد شار و ضد گرد و غبار همان رله بیشتر از نوع محصور شده با پلاستیک است. بنابراین اگر محیط اجازه می دهد سعی کنید از کلیدهای solder-proof و ضد گرد و غبار استفاده کرده و عمر مفید رله را بهبود ببخشید.

بوبین

ولتاژ

برای اینکه رله به طور قابل اعتماد کار کند، لازم است اطمینان حاصل شود که مدار تغذیه رله می تواند سیم پیچ رله را با ولتاژ نامی تغذیه کند.

هنگامی که از ترانزیستور برای راه اندازی رله استفاده می شود، ولتاژ اعمال شده به سیم پیچ رله به دلیل افت ولتاژ ذاتیِ خود ترانزیستور ،کمتر از مقدار مدار راه انداز (درایو) خواهد بود. توصیه می شود زمانی که ولتاژ مدار درایو ترانزیستور 5 ولت است از رله با مشخصات نامی 4.5 ولت استفاده شود.

گاهی اوقات برای کوتاه کردن زمان عمل رله می توان حداکثر ولتاژ مجاز را در مدت زمان کوتاهی به سیم پیچ اعمال کرد، اما رله نباید بیش از حد گرم شود و یا حتی آسیب نبیند. برای رله های پلاریزه، لطفاً قطبیت ولتاژ سیم پیچ را بدرستی تأیید کنید.

مقاومت سیم پیچ

برای اینکه رله با اطمینان کار کند، باید اطمینان حاصل شود که مدار کار می تواند توان مصرفی اسمی سیم پیچ را به رله برساند، بنابراین باید مقاومت سیم پیچ به درستی انتخاب شود.

کارایی

محفظه رله

به منظور اطمینان از قابلیت اطمینان رله، محفظه های مختلف نیازمندی های متفاوتی برای کارکردهای رله تامین می کنند.

استحکام دی الکتریک و مقاومت عایقی

لطفاً تأیید کنید که این دو پارامتر می توانند الزامات استفاده را برآورده کنند و باعث خرابی، اتصال کوتاه و غیره در خط تغذیه نمی شوند.

عملکرد ضد لرزش و مقاومت در برابر ضربه

لطفاً تأیید کنید که این دو پارامتر می توانند الزامات استفاده را برآورده کنند و باعث از کار افتادن رله در حین استفاده نمی شوند.

محیط استفاده یا الزامات محیطی

دمای محیط

به طور کلی، زمانی که دمای محیط از محدوده تعیین شده در دفترچه راهنما تجاوز نمی کند، رله می تواند به صورت عادی کار کند.

اتمسفر

در محیط های با رطوبت بالا، تراکم و شبنم و گرد و غبار، استفاده از رله های با محفظه پلاستیکی توصیه می شود، زیرا رطوبت بالا باعث تسریع در خوردگی قطعات ساختاری رله می شود و گرد و غبار به راحتی باعث از کار افتادن کنتاکت های رله می شود.

در محیط های حاوی سیلیکون، استفاده از محصولات آب بندی شده توصیه می شود، زیرا سیلیکون باعث تسریع خرابی کنتاکت های رله می شود.

در محیط های حاوی H2S، SO2، NO2 و سایر گازهای مضر، نوع ضد شار و پوشش گرد و غبار قابل استفاده نیست، اما نوع بسته بندی پلاستیکی قابل استفاده بوده و در محیط واقعی استفاده و تایید شده است.

در استفاده واقعی، اگر شرایط محیطی مساعدتر است، توصیه می شود از رله های ضد گرد و غبار یا ضد شار استفاده کنید، زیرا رله های ضد گرد و غبار یا ضد شار می توانند دوام الکتریکی بیشتری نسبت به نوع محفظه پلاستیکی داشته باشند.

شکل و نصب

شکل و فواصل آزاد برای نصب

به طور کلی ابعاد خارجی رله ها دارای تلرانس های مشخصی هستند، بنابراین هنگام طراحی مدار و فاصله نصب، توصیه می شود مطابق با حداکثر اندازه تعیین شده در دفترچه راهنما طراحی شود.

روش لحیم کاری

پایانه های رله ها به گونه ای انتخاب می شوند که فاقد سرب باشند. دما و زمان لحیم کاری توصیه شده عبارتند از: ℃240~℃260 ، .2s-5s

اگر نیاز به لحیم کاری مجدد است، لطفاً تأیید کنید که آیا راهنمای استفاده از رله اجازه می دهد لحیم کاری مجدد بر روی رله انجام شود یا خیر.

فرم خروجی

شکل و روش نصب خروجی را می توان با توجه به وضعیت واقعی انتخاب کرد.

گواهی ایمنی

به طور کلی، گواهینامه UL/CUL برای آمریکای شمالی و گواهی VDE و TüV برای اروپا قابل قبول و کاربردی هستند. با این حال، به دلیل اعتبار بین المللی این گواهی ها، اکثر کشورهای دیگر نیز این گواهی ها را به رسمیت می شناسند.

?How to choose a relay

مرجع:              quisure.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *