تعویض سیل مکانیکی در پمپ بشقابی گهگاه چالشی اجتناب ناپذیر می شود. در پمپهای بشقابی یا گریز از مرکز برای جلوگیری از تماس آب یا مایعات با قطعات ظریف و حساس ماشین استفاده می شود. این قطعه بر روی شفت موتور قرار می گیرد. برای اطمینان از عدم نشتی به نگهداری منظم این سیل ها نیاز است. این مقاله به شما آموزش می دهد که چگونه سیل مکانیکی را تعویض کنید. برای اینکه بتوانید ابتدا یک سیل مکانیکی تهیه کنید و سپس این دستورالعمل ها را دنبال کنید.

برای درک بهتر این مطلب می توانید مقاله سیل مکانیکی چیست؟ را بخوانید.

مراحل تعویض سیل مکانیکی پمپ بشقابی (گریز از مرکز)

1- برق را قطع کنید.

اگر موتور گریز از مرکز در حال حرکت است ، آن را خاموش کنید. منبع تغذیه اصلی را قطع کنید. اطمینان حاصل کنید که پس از شروع کار ، امکان راه اندازی دستگاه وجود ندارد.

قطع کردن برق پمپ

2- لوله کشی را قطع کنید.

لوله های لوله کشی متصل به پمپ گریز از مرکز را برش دهید. برای انجام این عمل می توانید از اره استفاده کنید.  و اگر پمپ با لوله و اتصالات متصل شده است اتصالات را باز کنید. پس از قطع اتصال ، برای تعویض سیل مکانیکی پمپ بشقابی شما می توانید پمپ را بر روی هر میز که برای کار روی آن راحت هستید قرار بدهید.

همچنین بخوانید: پمپ گریز از مرکز چگونه کار می کند؟

بازکردن لوله کشی پمپ

3- پمپ را جدا کنید.

با استفاده از آچار ، پیچ و مهره های محفظه پمپ را در محل خود باز کنید. پمپ واقع در آن سوی محفظه را با دقت جدا کنید. این پیچ و مهره ها را سالم نگه دارید. بعداً برای بستن مجدد پمپ به آنها نیاز پیدا خواهید کرد.

جدا کردن پمپ از محفظه نصب خود

4- پروانه پمپ گریز از مرکز را پیاده کنید.

سیل بر روی شافت و در پشت پروانه قرار دارد. برای جدا کردن آن از شافت ، ابتدا شافت را با استفاده از آچار در جای خود نگه دارید. سپس با چرخاندن پروانه آن را باز کنید.

در آوردن پروانه پمپ

5- سیل مکانیکی را بردارید.

بخشی از سیل به پروانه متصل می شود ، در حالی که قسمت دیگر به شافت موتور متصل می شود. اجزای مختلف سیل  را از هر دو مکان خارج کنید.

جدا کردن سیل مکانیکی

6- تعویض سیل مکانیکی پمپ بشقابی را انجام دهید

سیل را در امتداد شفت موتور بلغزانید و به سمت انتهای شفت هل بدهید. توجه داشته باشید که سطح جلوی شافت بسیار حساس است ، حتی به روغن های ترشح شده توسط انگشتان نیز حساس است.  مطمئن شوید که سطح شفت را لمس نکنید و سطح آن را کاملا تمیز کنید.

تعویض سیل مکانیکی

7- پروانه را پیچ کنید.

با کمک آچار شفت موتور را نگه دارید و پروانه را پیچ کنید.

پیچ کردن پروانه

8- پمپ را دوباره مونتاژ کنید.

با استفاده از آچار و پیچ و مهره های مرحله 3 ، پمپ و موتور را دوباره در جایگاه خود وصل کنید.

مونتاژ مجدد پمپ

9- پمپ گریز از مرکز را دوباره وصل کنید.

سیستم را که مجددا سر هم شده است در لوله کشی قرار دهید. لوله های لوله کشی را با کمک چسب PVC و اتوی لوله و چسپ به پمپ متصل کنید و در صورتیکه لوله ها فلزی هستند با استفاده از اتصالات مخصوص خودشات به پمپ متصل کنید.

اتصال مجدد لوله و اتصالات پمپ

10- دستگاه را دوباره راه اندازی کنید.

پس از اتصال مجدد لوله کشی به پمپ گریز از مرکز ، خشک شدن کامل چسب PVC حداقل یک روز طول می کشد. بعد از یک روز دستگاه را روشن کنید. در صورتیکه اتصالات را با چسپ نچسپانده اید پس از اتصال پمپ را روشن کنید.

راه اندازی مجدد پمپ گریز از مرکز

منبع: ترجمه شده مقاله از وبسایت wikiHow با عنوان:

How to Replace Mechanical Seals in Centrifugal Pumps

محمدرسول کریمیمشاهده نوشته ها

محمدرسول کریمی

طراح الکتروموتور و درایو و موسس مجموعه موتور درایو، مشاور شرکتهای سازنده الکتروموتور و الکتروپمپ، عضو کمیته فنی ماشین های الکتریکی سازمان ملی استاندارد ایران و مشاور شرکتهای صنعتی در ساخت الکتروموتور، تعمیرات ماشین های الکتریکی بزرگ و ارزیابی اقتصادی پروژه های صنعتی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *