مقایسه سنسور فشار، ترانسدیوسر و ترانسمیتر: برای درک بهتر این مطلب در ابتدا بیایید ساختار خود سنسور را مورد بررسی قرار دهیم.

در طول سال‌ها، واژه‌های حسگر(سنسور)، مبدل(ترانسدیوسر) و فرستنده(ترانسمیتر) گیج‌کننده شده‌اند، زیرا اغلب توسط فروشندگان مختلف به جای یکدیگر و به اشتباه استفاده می‌شوند. واژه‌های سنسور و ترانسدیوسر مدت‌هاست که وجود داشته است، اما در دنیای کنترل فرآیند، واژه ترانسمیتر چندان قدیمی نیست.

به طور خاص، اصطلاح ترانسدیوسر به عنوان نامی برای بسیاری از دستگاه ها و ابزار استفاده می شود. اگر عبارت‌های سنسور و ترانسدیوسر یا ترانسدیوسر در مقابل ترانسمیتر را جستجو کنید، تعاریف مختلفی دریافت خواهید کرد. بسیاری از سازمان ها تعاریف خاص خود را دارند.

بعنوان یک موضوع گیج کننده، سنسور و ترانسدیوسر اغلب به عنوان مترادف استفاده می شوند.

خوب… اجازه دهید با تعاریف مناسبی که در این مقاله از آنها استفاده خواهیم کرد، شروع کنیم.

سنسور

1) سنسور چیست؟

سنسور وسیله یا عنصری است که با احساس تغییرات در یک متغیر فیزیکی اندازه گیری اولیه را انجام می دهد.

سنسور وسیله ای است که با متغیر مورد اندازه گیری تماس فیزیکی برقرار می کند و تغییرات را تشخیص می دهد و سیگنال خروجی مربوطه را ارائه می دهد که این سیگنال قابل اندازه گیری است.

2) ترانسدیوسر چیست؟

ترانسدیوسر تجهیزی است که یک نوع انرژی را به نوع دیگر تبدیل می کند. ترانسدیوسر یک کمیت خروجی با یک رابطه مشخص با کمیت ورودی ارائه می کند.

در زمینه ابزار دقیق، مقدار خروجی یک سیگنال الکتریکی یا الکترونیکی است. بنابراین، می توانیم بگوییم که یک ترانسدیوسر مقادیر فشار، بار، نیرو یا سایر کمیت ها را اندازه گیری می کند و و برای قرائت آن را به سیگنال الکتریکی یا الکترونیکی تبدیل می کند.

کرنش سنج

برای مثال، یک کرنش سنج یک ترانسدیوسر است که مقدار مقاومت آن متناسب با فشاری است که تجربه می کند.

مقایسه سنسور و ترانسدیوسر

در اینجا یک بیانیه جالب وجود دارد … همه سنسورها ترانسدیوسر هستند، اما همه ترانسدیوسرها سنسور نیستند.

خیلی پیچیده شد این به چه معنا است؟ خوب، بیایید یک بلندگو را در نظر بگیریم که سیگنال الکتریکی را به حرکت تبدیل می کند. بلندگو یک ترانسدیوسر است، اما سنسور نیست

3) ترانسمیتر چیست؟

خوب… اجازه دهید در مورد اصطلاح ترانسمیترصحبت کنیم زیرا برای این تجهیز بیش از یک تعریف دارد.

کنترل فرآیند احتمالاً این اصطلاح را از دنیای مخابرات وام گرفته شده است که در آن ترانسمیتر یا فرستنده دستگاهی است که امواج رادیویی تابش شده از یک آنتن را تولید و ارسال می کند. این امواج رادیویی در نهایت توسط یک گیرنده رادیویی شناسایی و دمودوله می شوند. گیرنده امواج صوتی را برای گوش انسان تولید می کند.

در دنیای کنترل فرآیند، ترانسمیتر یا فرستنده دستگاهی است که یک سیگنال ابزار دقیق را ارسال می کند که نشان دهنده یک متغیر فیزیکی در حال اندازه گیری است.

سیگنالهای الکتریکی استاندارد 1-5V یا 4-20mA  که بیانگر 0 تا 100% کمیت فیزیکی تحت اندازه گیری است. این سیگنال ارسالی توسط یک گیرنده مانند یک ورودی آنالوگ در یک PLC یا یک DCS شناسایی می شود.

مقایسه سنسور فشار و ترانسدیوسر

بنابراین،… ما فقط گفتیم که سیگنال ترانسمیتر نشان دهنده متغیر فیزیکی است. فرستنده چگونه می داند که متغیر فیزیکی چیست؟ و اندازه آن چقدر است؟

اینجاست که یک سنسور یا یک ترانسدیوسر (مبدل) وارد می شود. یک سنسور اندازه گیری اولیه را انجام می دهد. در صورت لزوم، یک ترانسدیوسر این اندازه گیری اولیه را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کند که سپس توسط ترانسمیتر تقویت و استاندارد می شود.

در اینجا یک مثال را بررسی می کنیم… ما در حال اندازه گیری فشار فرآیند با محدوده 0-100 psi هستیم. سنسور/مبدل ما اندازه گیری اولیه را انجام می دهد و آن را به سیگنال الکتریکی 0-3 میلی ولت تبدیل می کند. سپس فرستنده آن سیگنال را به سیگنال استاندارد 1-5 ولت تبدیل می کند که توسط یک ماژول ورودی آنالوگ PLC دریافت می شود.

بسیاری از فروشندگان از اصطلاحات ترانسمیتر فشار و ترانسدیوسر فشار به جای یکدیگر استفاده می کنند. اما اکنون می دانیم که این 2 دستگاه یکسان نیستند. پس… در هنگام خرید مراقب باشید.

اگر کنجکاو هستید، این دو عبارت را در وب جستجو کنید، ممکن است از مشاهده نتایج شگفت زده شوید!

سوئیچ فشار چیست؟

بیایید در مورد سوئیچ فشار صحبت کنیم. سوئیچ فشار یک دستگاه دو قسمتی است که از یک ترانسدیوسر حسگر و یک کلید الکتریکی تشکیل شده است.

مقایسه ترانسمیتر و سوئیچ فشار

آیا سوئیچ فشار متفاوت با ترانسمیتر فشار است؟

برخی از اجزای این دو مشترک هستند، اما آنها از نظر عملکرد بسیار متفاوت هستند. سوئیچ فشار درست مانند فرستنده فشار دارای ترانسدیوسر (مبدل) است. در همین نقطه شباهت به پایان می رسد.

برخی از اجزای این دو مشترک هستند، اما آنها از نظر عملکرد بسیار متفاوت هستند. سوئیچ فشار درست مانند فرستنده فشار دارای ترانسدیوسر (مبدل) است. در همین نقطه شباهت به پایان می رسد.

آیا می توان از ترانسمیتر فشار برای عملکرد به عنوان سوئیچ فشار استفاده کرد؟ پاسخ کاملاً مثبت است، اما آیا واقعاً ارزش آن را دارد؟

اول از همه، یک ترانسمیتر فشار بزرگتر، گرانتر و اغلب نصب آن دشوارتر است. عوامل بازدارنده دیگری نیز وجود دارد.

یک مثال کاربردی

بیایید با یک مثال توضیح دهیم… در اینجا ما یک سیستم کنترل فرآیند داریم که در آن باید زمانی که فشار در لوله به 50 psi رسید، یک شیر را باز کنیم. ما می توانیم از یک فرستنده فشار کالیبره شده برای تولید خروجی 4-20 میلی آمپر برای محدوده فشار 0-100 psi استفاده کنیم.

ما به یک ماژول ورودی آنالوگ در PLC خود نیاز داریم و باید ماژول آنالوگ را مقیاس بندی کنیم و کد را در برنامه PLC وارد کنیم تا مقدار 50 psi باعث ایجاد رویدادی برای باز کردن شیر شود.

استفاده از یک سوئیچ فشار متصل به یک ماژول ورودی دیجیتال ساده PLC بسیار ساده تر است. منطق کنترل شیر PLC نیز بسیار ساده تر است.

در پایان، اگر نیازی به دانستن فشار دقیق ندارید و فقط باید بدانید که چه زمانی یک نقطه فشار سیستم از مقدار تعیین شده پایین یا بالاتر رفته است، در این حالت از یک سوئیچ فشار استفاده کنید.

خلاصه

خوب… بیایید آنچه را که بحث کردیم خلاصه کنیم…

ترانسدیوسر تجهیزی است که یک شکل از انرژی را به شکل دیگری تبدیل می کند.

سنسور یا حسگر وسیله ای است که اندازه گیری اولیه یک متغیر فیزیکی را انجام می دهد.

همه سنسورهای فشار، سوئیچ های فشار، و ترانسمیترهای فشار باید یک حسگر ترانسدیوسر داشته باشند.

سوئیچ فشار از یک مبدل و یک کلید الکتریکی تشکیل شده است که یک کنتاکت را با اعمال فشار خاصی باز یا بسته می کند.

– ترانسمیتر یا فرستنده فشار وسیله ای است که سیگنال الکتریکی ترانسدیوسر را به سیگنال الکتریکی بسیار بزرگتر تبدیل می کند.

 

محمدرسول کریمیمشاهده نوشته ها

محمدرسول کریمی

طراح الکتروموتور و درایو و موسس مجموعه موتور درایو، مشاور شرکتهای سازنده الکتروموتور و الکتروپمپ، عضو کمیته فنی ماشین های الکتریکی سازمان ملی استاندارد ایران و مشاور شرکتهای صنعتی در ساخت الکتروموتور، تعمیرات ماشین های الکتریکی بزرگ و ارزیابی اقتصادی پروژه های صنعتی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *