تقریباً هر روز با سوئیچ پوش باتن یا شستی های فشاری مختلفی مانند تجهیزات پزشکی، خطوط تولید خودکار و تجهیزات ارتباطی مواجه می شویم. این یک جزء بسیار ساده است، اما به دلیل اینکه کل مدار کنترل را کنترل می کند، “کلید کنترل” نامیده می شود.

معرفی

سوئیچ فشاری معمولاً برای روشن و خاموش کردن مدار کنترل استفاده می شود و نوعی کلید کنترلی است که در دستگاه ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در مدارهای کنترل اتوماتیک الکتریکی برای ارسال دستی سیگنال های کنترلی به کنتاکتورها، رله ها، استارترهای الکترومغناطیسی و غیره استفاده می شود و ویژگی آن این است که در ماشین و ابزار در فرآیند کار نصب می شود، بیشتر اوقات در موقعیت آزاد اولیه قرار دارد و تنها در صورت نیاز، تحت تأثیر نیروی خارجی به حالت یا موقعیت دوم تغییر وضعیت می دهد. پس از حذف نیروی خارجی، به دلیل عمل فنر، کلید به حالت اولیه باز می گردد.

سوئیچ پوش باتن (کلید فشاری) می تواند کنترل های اولیه مانند استارت، توقف، چرخش به جلو و عقب، تغییر سرعت و قفل را انجام دهد. معمولاً هر کلید فشاری دارای دو جفت کنتاکت است. هر جفت کنتاکت از یک کنتاکت نرمال باز NO  و یک کنتاکت نرمال بسته NC تشکیل شده است. هنگامی که دکمه فشار داده می شود، دو جفت کنتاکت به طور همزمان عمل می کنند، کنتاکت NC باز می شود و کنتاکت NO بسته می شود.

به منظور نشان دادن عملکرد هر شستی و جلوگیری از کاربری نادرست، معمولاً درپوش شستی ها را به رنگ های مختلف در می آورند تا تفاوت را نشان دهند، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، رنگ های آن قرمز، سبز، سیاه، زرد، آبی، سفید و غیره است. مثلاً قرمز به معنای شستی توقف، سبز به معنایشستی شروع و غیره است. پارامترهای اصلی، نوع، اندازه سوراخ نصب، تعداد کنتاک و ظرفیت فعلی سوئیچ شستی به تفصیل در دفترچه راهنمای محصول توضیح داده شده است.

شستی فشاری - پوش باتن

ساختار

سوئیچ فشاری به طور کلی از یک درپوش شستی، یک فنر برگشتی، یک کنتاکت متحرک از نوع پل، یک کنتاکت ثابت، یک میله اتصال ستون و یک پوسته تشکیل شده است.

با توجه به وضعیت باز و بسته شدن کنتاکت ها زمانی که سوئیچ پوش باتن تحت فشار خارجی قرار ندارد(در حالت استاتیک)، به کلید شستی استارت (شستی نرمال باز)، کلید شستی توقف (شستی نرمال بسته) و شستی فشاری ترکیبی (شستی استپ استارت دوبل ) تقسیم بندی می شوند. کنتاکت شستی استارت با فشار دادن شستی فشاری بسته می شود و پس از رها شدن، کنتاکت به طور خودکار قطع می شود به حالت اول بر می گردد.

هنگامی که شستی استپ (توقف) فشار داده می‌شود، کنتاکت‌ها از هم جدا می‌شوند و پس از رها کردن شستی کنتاکتها مجددا به هم وصل شده و به حالت اولیه بر می گردند.

هنگامی که شستی استپ استارت دوبل را فشار می دهید، کنتاکت متحرک نوع پل به سمت پایین حرکت می کند، ابتدا کنتاکت NC باز می شود و سپس کنتاکت NO بسته می شود. هنگامی که شستی را رها می کنید ابتدا کنتاکت NO باز شده و سپس کنتاکت NC بسته شده و به حالت اولیه بر می گردند.

شماتیک ساختار داخلی کلید فشاری

شماتیک ساختار داخلی کلید فشاری

اصول عملکرد

اصول عملکرد کلید فشاری در شکل زیر نشان داده شده است؛این کلید یک شستی استپ استارت دوبل است. یک کنتاکت نرمال بسته NC و یک کنتاکت نرمال باز دارد. با فشردن شستی فوقانی سوئیچ، ابتدا کنتاکت NC باز می شود و سپس کنتاکت NO بسته می شود و با رها کردن شستی، به حالت اولیه خود باز می گردند.

(اصول عملکرد سوئیچ پوش باتن(شستی فشاری

مرجع:                quisure.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *