اصول تنظیم کلید اتوماتیک پمپ آب یا پرشر سوئیچ pressure switch

کلید اتوماتیک پمپ آب یا پرشر سوئیچ pressure switch یا کلید مکانیکی پمپ آب، کلیدی است که بواسطه آن کنترل فشار و محدوده قطع و وصل پمپ صورت می گیرد.

 pressure switch

در بعضی از کاربری های پمپ، نیاز داریم که محدوده قطع و وصل و تنظیمات کارخانه کلید اتوماتیک پمپ تغییر کند. در این مقاله، قصد داریم نحوه تنظیم کلید اتوماتیک پمپ را آموزش دهیم تا به سادگی، تنظیمات مورد نظر شما اعمال شود.

ویدئوی مربوط به این پست در مرکز تحقیقات موسسه موتور درایو ترجمه و زیرنویس شده است که در ادامه مشاهده می کنید

قبل از انجام هر گونه تنظیماتی کلید مدارشکن(مینیاتوری) یا برق تغذیه پمپ را قطع کنید.

می توانید تنظیمات از پیش تعیین شده کارخانه را در داخل جلد یا روی جعبه پمپ بیابید. این پمپ خاص روی 3050 از پیش تنظیم شده است، بنابراین پمپ با psi 30 روشن می شود و در 50 خاموش می شود.

the-factory-preset-settings

اگر پمپ شناور دارید، به احتمال زیاد روی 40 60 تنظیم است ، زیرا این مقدار در پمپ های شناور رایج ترین است و برخی از پمپ های جت را پیدا خواهید کرد که معمولاً توان کمتری دارند یا پمپ های گریز از مرکز بیشتر روی آبیاری متمرکز است که روی فشار20 40 کار می کنند.

در این کلید مکانیکی با دو مهره رو برو هستیم که معمولاٌ یکی از آن دو بزرگتر از دیگری است. همانطور که در تصویر مشخص است، به مهره بزرگتر مهره مرکزی می گویی.

تنظیم کردن مهره مرکزی، دامنه را افزایش یا کاهش می دهد ، بنابراین می توانید با سفت کردن پیچ وسط، محدوده آن 40 60 یا 30 50 را افزایش یا کاهش دهید.

the-center-nut-2

بنابراین با سفت کردن این پیچ تنظیم میانی، بسته به پیچ هایی که در اینجا انجام می دهیم، در واقع فشار را به هر میزانی افزایش می دهیم.

این سوئیچ خاص برای هر چرخش کامل در جهت عقربه های ساعت حدود 2 تا psi 3 درجه بندی می شود و این فشار را 2 تا psi 3 افزایش می دهد، تنظیم مهره کوچکتر در سمت چپ دیفرانسیل، در واقع فقط روی فشار بالا تأثیر می گذارد.

smaller-nut

به عنوان مثال، در این پیکربندی 30 50، اگر بخواهم این را سفت کنم یا در جهت عقربه های ساعت بچرخانم، 50 را افزایش می دهیم تا 51، 52، 53 . مقدار افزایش وابسته به تعداد دورهای چرخش پیچ است.

در این سوئیچ خاص، با این پیچ بزرگ می توان فشار کمتر را تنظیم کرد و با این پیچ کوچک‌تر رنج را تنظیم می‌کنند که بسته به سوئیچ 5، 10 یا psi 15 تنظیم می‌شود.

در 30 50 ، به محض رسیدن فشار به عدد 30psi پمپ فعال می‌شود و کار خود را تا رسیدن فشار به psi 50 ادامه داده و سپس خاموش می‌شود.

فرض کنید فشار کافی در خانه نداریم، بنابراین می‌خواهیم در سطح فشار بالاتری کار کند، مثلا می‌خواهیم پمپ تا psi 60 کار کند.

بنابراین ما می خواهیم تنظیمات کارخانه‌ این کلید را را به 60/40 افزایش دهیم. در هر دور 2 تا psi 3 فشار افزایش پیدا می کند، پس برای دستیابی با این فشار، بایستی 3 تا 4 دور بچرخانیم. ابتدا کلید مدار شکن(مینیاتوری) را خاموش می‌کنیم، سپس مهره مرکزی را سه دور میچرخانیم.

Turn the nut

بنابراین فشارها کاهش می یابد و  در تنظیم سه  دور، به فشار پایین psi 40 دست می یابیم و سپس پمپ در فشار psi 60 خاموش می شود. و به این سادگی تنظیمات را تغییر می دهیم.

اکنون به عنوان مثال بگوییم که می خواهیم دیفرانسیل را تنظیم کنیم که لزوماً چیزی نیست که شما بخواهید تنظیم کنید.

مگر اینکه دلیل بسیار خاصی برای انجام این کار داشته باشید زیرا همانطور که در بالا گفته شد، فقط بر روی فشار بالا یا فشار خاموش شدن پمپ تأثیر می گذارد، بنابراین کاربری‌های بسیار کمی وجود دارد که بخواهید چرخه را کوتاه کنید، اما ما به شما اموزش می دهیم که چگونه آن پیکربندی را انجام دهید؛

خوب مهره مرکزی را کاری نداریم، مهره دیگر را می‌گیریم و آن را فقط سه دور کامل در جهت عقربه های ساعت می‌چرخانیم. این کار را انجام دادیم تا سیکل کاری را طولانی تر کنیم و پمپ طولانی تر کار کند و در فشاری بیش از psi 60 خاموش می شود. در نتیجه فشار کاهش می یابد، پمپ در 40psi روشن می‌شود و پمپ به افزایش فشار ادامه می دهد و در حدود psi66 خاموش می‌شود.

بنابراین سه دور چرحش منجر به افزایش فشار به psi6 شد، در نتیجه تقریباً به ازای هر دور چرخش، فشار 2psi تغییر می‌کند.

خلاصه ای از مطالب بالا؛

دلایلی وجود دارد که ممکن است بخواهید تنظیمات سوئیچ فشار خود را برای سطح مورد نظر خود تنظیم کنید.

برای مثال، پمپ در ارتفاع کمتری نسبت به خانه یا منطقه ای قرار دارد که شما نیاز به تامین آب دارید مثلاٌ  در طبقه دوم دوم هستید و می خواهید افت فشار را جبران کنید، در برخی موارد افزایش فشار پمپ می تواند آن را جبران کند و به طور کلی افزایش رنج در اینجا افت فشار را جبران می‌کند.

یک مهره مرکزی قابل تنظیم روی کلید اتوماتیک فشار است، آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا فشار قطع و وصل را افزایش دهید، و چرخاندن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت، فشار قطع و وصل را کاهش می‌دهد، قانون کلی این است که یک دور کامل حدودا دو تا سه psi تغییر ایجاد می‌کند.

اگر نیاز به افزایش فشار عملیاتی سیستم دارید، این تنظیم توصیه می شود.

مهره کوچک نیز در جهت عقربه های ساعت چرخانده شود تا دوباره قطع فشار قطع را بالا ببرید، دیفرانسیل فقط فشار خاموش شدن یا حد بالای فشار را تنظیم می کند.

می توانید مهره را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا فشار قطع را کاهش دهید.

قانون کلی

تنظیم خاصی لازم نیست، مگر اینکه برنامه های کاربری خاصی نیاز باشد. بنابراین اگر نیازی به این تنظیمات ندارید از آن اجتناب کنید.

فنری که در تنظیم دیفرانسیل استفاده شده نسبت به فنری که در محدوده یا رنج اولیه استفاده  شده، تنظیمات سخت تری دارد و کمتر استفاده می شود، بنابراین اغلب، بازگرداندن آن به تنظیمات کارخانه بسیار دشوارتر است.

نکته پایانی؛

اگر کلید شما مانند گذشته کار نمی کند، در اینجا چند نکته و چیزهایی وجود دارد که می توانید بررسی کنید؛

رسوبات یا زباله های ایجاد شده در نوک لوله مخروطی که کلید تنظیم فشار را به لوله اصلی متصل می‌کند، بررسی کنید.

Sediment check

Deposit in the pressure pipe

رسوبات یا تجمع زباله در صفحه کلید که می تواند عملکرد دیافراگم ها را تحت تأثیر قرار دهد یا شاید کلید شما به مرور زمان به دلیل تغییر دما یا فرسودگی فنرهای فلزی از تنظیم خارج شده باشد.

Diaphragm deposition investigation

 

این یک دستگاه مکانیکی است، بنابراین خوب است که هر زمان که در حال کار بر روی کلید تنظیم فشار هستید، هر از گاهی آن را بررسی کنید، بسیار مهم است که علاوه بر تخلیه آب، اگر نیاز به جدا کردن سوئیچ دارید، برق تغذیه پمپ را نیز قطع کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *