انواع ترموگاردها برای موتورهای الکتریکی چیست و انتخاب صحیح آنها چگونه است؟

سیستم حفاظت در برابر حرارت بیش از حد موتورهای الکتریکی عموما شامل یک سیستم کنترل و یک ترموسوئیچ یا همان ترموگارد است. از نظر روش های کنترل، کنترل مستقیم با استفاده از ترموسوئیچ یک روش کنترل نسبتاً ساده و راحت است. و کلیدهای حرارتی با حجم کوچک نیز نسبتاً ارزان قیمت هستند. انواع مختلفی از سوئیچ های حرارتی برای موتورها وجود دارد. انتخاب نوع درست آن نیز یک گام خیلی مهم است. بنابراین مساله این است:

 1. چه نوع کلیدهای حرارتی وجود دارد؟
 2. در هنگام انتخاب آنها چه مسائلی باید مورد توجه قرار گیرد؟

 

انواع ترموسوئیچ های مورد استفاده در الکتروموتور

انواع مختلف ترموگارد یا ترموسوئیچ موتورها را بصورت زیر می توان دسته بندی کرد.

دسته بندی ترموگارد یا ترموسوئیچ:

 1. بر اساس اصول عملکرد: نوع حرارتی (فقط بر اساس دمایی که حس می کند عمل می کند)، نوع جریانی حرارتی (عملکرد حفاظتی را بر مبنای سنجش دما و جریان انجام می دهد)
 2. با توجه به نحوه عمل: عملکرد سریع، عملکرد کند.
 3. بر اساس وضعیت کنتاکتها: نرمال بسته NC و نرمال باز  NO
 4. بر اساس ساختمان کنتاکتها: single-ended, double-ended
 5. بر اساس روش گرمایش نوار بی متال: نوع گرمایش خودکار، نوع گرمایش مجدد و نوع گرمایش غیر مستقیم
 6. بر اساس شکل نوار بی متال: شکل دایروی و شکل نواری
 7. بر اساس تنظیم درجه حرارت به دو نوع تقسیم می شوند: درجه حرارت قابل تنظیم و درجه حرارت ثابت
 8. بر اساس نوع آب بندی: نوع باز و نوع آب بندی شده
 9. بر اساس ولتاژ روی بدنه: بدنه برق دارد یا عایق است.

موارد فوق طبقه بندی کلی سوئیچ های حرارتی است. انواع مختلف سوئیچ های حرارتی کاربردهای متفاوتی دارند. کنترل دما و تنظیم دمای دستگاه های گرمایش برقی، کنترل و حفاظت موتور در مقابل گرم شدن بیش از اندازه، حفاظت حرارتی سیم پیچ های الکتروموتور در برابر اضافه بار طولانی مدت و قفل شدن روتور آن. از کاربردهای این سوئیچ ها هستند.

ترموگارد با بدنه فلزی

انتخاب ترموگارد یا ترموسوئیچ

سوئیچ حرارتی موتور باید با توجه به نوع محصول و نوع استفاده آن انتخاب شود. انتخاب درست اقلام حفاظتی و منطبق بودن آنها می تواند نقش بسیار حیاتی در حفاظت الکتروموتور داشته باشد. اگر دمای ترموسوئیچ خیلی کم انتخاب شود،  هنگامی که موتور در حال استفاده معمولی است به منظور حفاظت حرارتی ترموسوئیچ بصورت مکرر موتور را قطع می کند. و اگر دمای ترموسوئیچ خیلی بالا انتخاب شود باعث خواهد شد سیم پیچ های موتور در دمای خیلی بالایی کار کنند. پس از عبور از دمای مجاز موتور حفاظت عمل می کند و باعث خواهد شد طول عمر سیم پیچی کاهش یافته و موتور بسوزد.

چگونه می توان ترموسوئیچ مناسب را بدرستی انتخاب کرد؟

از طریق انجام آزمون و تلفیق شرایط کاری موتور و محیطی که موتور در آن قرار گرفته است برای حفاظت در برابر دمای بیش از حد، می توان بدرستی ترموگارد را انتخاب کرد. اگر ترموسوئیچ کاربردهای خاص دیگری دارد، آن تستها را هم می توان در نظر گرفت مانند: تست اتصال کوتاه شدید، شوک حرارتی، مقاومت در برابر خوردگی و سایز آزمایشات، ، تا بهترین نقطه حفاظت در برابر گرمای بیش از حد الکتروموتور انتخاب شود. انتخاب صحیح دمای سوئیچ برای حفاظت حرارتی باعث می شود. تا سوئیچ حرارتی موتور در بهترین حالت کار کرده و عملکرد مناسب خود را انجام دهد.

ترموسوئیچ با بدنه فلزی و باکالیت با دمای یکسان

مقالات زیر می توانند شما را راهنمایی کنند:

 

 

مرجع: https://www.bimetalfuse.com

عنوان مقاله: Thermal switch of electric motor

محمدرسول کریمیمشاهده نوشته ها

محمدرسول کریمی

طراح الکتروموتور و درایو و موسس مجموعه موتور درایو، مشاور شرکتهای سازنده الکتروموتور و الکتروپمپ، عضو کمیته فنی ماشین های الکتریکی سازمان ملی استاندارد ایران و مشاور شرکتهای صنعتی در ساخت الکتروموتور، تعمیرات ماشین های الکتریکی بزرگ و ارزیابی اقتصادی پروژه های صنعتی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *