در این مقاله خواهید آموخت که تعمیر و نگهداری پیش گویانه را با روندی مشخص پیگیری کنید.

تعمیر و نگهداری پیشگویانه چیست؟ هر دستگاهی یک نقطه خرابی دارد. معنی آن چیست؟ خوب، یک دستگاه جدید سالم و بدون مشکل است. به دلیل فرسودگی و با بالا رفتن سن دستگاه، سلامت آن کم کم کاهش یافته و در نهایت از کار می افتد.

در این مرحله، باید تعمیر و نگهداری دستگاه را انجام دهید تا آن را به وضعیت سالم برگردانید.

انواع نگهداری

سه نوع اصلی تعمیر و نگهداری وجود دارد: واکنشی، پیشگیرانه و پیشگویانه. در زیر هر نوع را توضیح داده و مثال هایی از تعمیر و نگهداری ارائه کرده و تفاوت ها را با هم مقایسه می کنیم.

در مورد تعمیر و نگهداری پیشگویانه نیز صحبت می کنیم.

1.تعمیر و نگهداری واکنشی

با تعمیر و نگهداری واکنشی، شما به سادگی منتظر می‌مانید تا دستگاه خراب شود و سپس تعمیر و نگهداری آن دستگاه را انجام دهید.

این بدان معناست که شما صبر می کنید تا دستگاه از کار بیفتد و نیاز به تعمیر و نگهداری داشته باشد و سپس واکنش نشان دهید.

به عنوان مثال، فرض کنید که در خانه مایکروفر دارید. برای چند سال از آن استفاده می کنید تا به نقطه شکست برسد و دیگر روشن نشود. در این صورت مایکروفر را تعمیر می کنید یا یک مایکروویو جدید می خرید. اما ممکن است چند روز طول بکشد تا مایکروویو را تعمیر کنید یا یک مایکروویو جدید بخرید.

این بدان معناست که با این روش نگهداری و نگهداری، ممکن است نتوانید برای چند روز از مایکروویو خود استفاده کنید و این ممکن است مشکل بزرگی نباشد. با این حال، اگر همین اتفاق در یک شرکت صنعتی بزرگ مانند یک پالایشگاه نفت رخ دهد، ممکن است عواقب بزرگی به دنبال داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر منتظر بمانید تا یک ترانسمیتر فشار از کار بیفتد و سپس تعمیر و نگهداری آن را انجام دهید، ممکن است ضرر مالی قابل توجهی داشته باشید.

تعمیر و نگهداری واکنشی

این به این دلیل است که هر دقیقه وقفه در فرآیند تولید ممکن است صدها هزار دلار هزینه داشته باشد.

بنابراین انتظار و واکنش یا نگهداری واکنشی ممکن است برای اجاق مایکروویو شما خوب عمل کند، اما احتمالاً بهترین انتخاب برای فرآیندهای صنعتی نیست.

پس راه حل چیست؟ راه حل استفاده از نگهداری پیشگیرانه است.

2. نگهداری پیشگیرانه

با تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، سعی می کنید مدت ها قبل از اینکه دستگاه به نقطه خرابی برسد، تعمیر و نگهداری دستگاه را انجام دهید.

 

 

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه

به عنوان مثال، می توانید ترانسمیتر فشار را به طور منظم و قبل از اینکه به نقطه خرابی برسد بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ وقفه ناگهانی در فرآیند صنعتی ایجاد نمی شود.

با این حال، این کار چندان مقرون به صرفه نیست. می پرسی چرا ؟ زیرا با انجام تعمیرات اولیه، عمر دستگاهی را که هنوز قابل استفاده است تلف می کنید. این زمانی است که ما هنوز هم می‌توانستیم از دستگاه بدون هیچ گونه تعمیر و نگهداری استفاده کنیم، اما اکنون به دلیل جلوگیری از تعمیر و نگهداری اولیه، آن را از دست می‌دهیم.

مضرات نگهداری پیشگیرانه

اینجاست که تعمیر و نگهداری پیشگویانه می تواند کمک کند.

3. تعمیر و نگهداری پیشگویانه

همانطور که از نام آن پیداست، با تعمیر و نگهداری پیشگویانه، زمانی را پیش‌بینی می‌کنید که دستگاه از کار می‌افتد و درست قبل از آن، تعمیر و نگهداری را برنامه‌ریزی می‌کنید.

تعمیرات پیش گویانه

با این روش زمان از کار افتادن دستگاه را به حداقل  و طول عمر آن را به حداکثر می رسانید.

بنابراین با تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، مشکل خرابی را حل می‌کنید و از وقوع آن جلوگیری می‌کنید، اما عمر دستگاه(یعنی زمانی که می‌توانید بدون هیچ مشکلی از دستگاه استفاده کنید) را از دست می‌دهید. با این حال، با تعمیر و نگهداری پیشگویانه نه تنها می‌توانید مشکل خرابی دستگاه را حل کنید، بلکه طول عمر دستگاه نیز هدر نخواهد رفت.

نگهداری پیشگویانه در مقابل نگهداری پیشگیرانه

این جذاب است، درست است؟ مثل اینکه دارید تقلب می‌کنید، می‌دانید وقتی ممکن است دستگاه از کار بیفتد، منتظر می‌مانید و سپس درست قبل از اینکه دستگاه از کار بیفتد، تعمیر و نگهداری آن را انجام می‌دهید.

حالا ممکن است بپرسید که چگونه این کار را انجام می دهیم؟ چگونه می توانیم خرابی دستگاه را پیش بینی کنیم؟ خوب، این کار به سادگی با استفاده از داده های قبلی که در گذشته از یک دستگاه مشابه جمع آوری کرده ایم انجام می شود.

استفاده از هوش مصنوعی برای نگهداری و پیش بینی

 

با یک مثال ادامه می دهیم

به عنوان مثال، با مثال ترانسمیتر فشار، در حال حاضر هزاران و شاید میلیون ها دستگاه مشابه در سراسر جهان از یک برند نصب شده است. با تجزیه و تحلیل داده‌های موجود از این دستگاه‌های فعلی، می‌توانیم به دقت پیش‌بینی کنیم که یک دستگاه مشابه چه زمانی از کار می‌افتد.

اصطلاح فانتزی که ما در حال حاضر برای استفاده از این داده ها استفاده می کنیم یا شاید بیش از حد از آن استفاده می کنیم، هوش مصنوعی یا AI است.

اما، اصل اساسی به تجزیه و تحلیل داده های تاریخی و فعلی و تصمیم گیری هوشمندانه برای آینده مرتبط است.

یکی از این تصمیمات هوشمندانه یا هوشمندانه ای که می توانیم بگیریم این است که پیش بینی کنیم یک دستگاه جدید مشابه در آینده چه زمانی از کار می افتد و درست قبل از آن تعمیر و نگهداری را انجام می دهیم، از این رو تعمیر و نگهداری پیش بینی یا پیشگویی می شود!

اکنون، در زمان ارسال این مقاله، ما هنوز در مراحل ابتدایی کل این موارد نگهداری پیش‌بینی‌کننده هستیم. ممکن است استدلال کنید که این هرگز به آن دقتی که روی کاغذ به نظر می رسد کار نمی کند یا اجرای آن بسیار گران است و ممکن است حق با شما باشد دوست من.

با تمام پیشرفت‌های سال‌های اخیر، ما، منظورم افراد در صنعت، هنوز در مرحله یادگیری و سازگاری تعمیر و نگهداری پیشگویانه هستیم، بنابراین ممکن است چند سال یا شاید چند دهه طول بکشد تا به درستی از نگهداری پیشگیرانه به تعمیر و نگهداری پیشگویانه تبدیل شویم. اما، ما به آنجا می رسیم.

نگهداری پیشگویانه و اندام های انسان

ممکن است این موضوع در اینجا خارج از موضوع باشد، اما همانطور که روی این مقاله کار می کردم، افکار جالبی داشتم که می خواهم با شما به اشتراک بگذارم.

ممکن است این موضوع در اینجا خارج از موضوع باشد، اما همانطور که روی این مقاله کار می کردم، افکار جالبی داشتم که می خواهم با شما به اشتراک بگذارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *