انواع پمپ شناور

انواع پمپ شناور در مخازن و چاه های مختلفی به کار می روند. معروف ترین انواع پمپ شناور برای چاه ها عبارتند از:

 1. پمپ چاه عمیق
 2. پمپ های فولاد ضدزنگ
 3. پمپ مکش پایین
 4. پمپ روغن پرشده
 5. پمپ آب خنک
 6. پمپ آب شناور
 7. پمپ جریان مخلوط و محوری
 8. پمپ شناور کرامپتون

قبل از ادامه این مطلب، پیشنهاد می کنیم مقاله پمپ شناور چیست؟ + نحوه آماده سازی پمپ شناور را مطالعه کنید.

پمپ آب شناور چاه عمیق

در میان انواع پمپ شناور، پمپ آب چاه عمیق معروفترین نوع است. پمپ آب چاه عمیق آب را از چاه به خانه یا محل مورد نظر شما پمپاژ می کند. این پمپ ها به طور کامل در آب فرو می روند و به دلیل اینکه در چاه ها به کار می روند معمولا به عنوان پمپ شناور چاه هم می شناسند.

پمپ شناور چاه عمیق

پمپ چاه عمیق برای مصارف شهری نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. موتور الکتریکی این پمپ ها به گونه ای طراحی شده که زیر آب بتواند کار کند. همچنین این پمپ ها می توانند آب خالص یا آب هایی با درصد اسیدی پایین را پمپاژ کنند.

پمپ شناوراستیل ( فولاد ضد زنگ )

این پمپ ها عملکرد بهتری نسبت به پمپ های چدنی دارند. بدنه این پمپ ها کاملا با استیل ضد زنگ پوشانده شده است و به همین دلیل از آنها با عنوان پمپ فولاد ضد زنگ (پمپ استیل) نیز یاد می شود. این نوع پمپ نیز هنگام کار کردن کاملا در آب غوطه ور می شود.

پمپ شناور استیل

این پمپ مقاومت بالایی در برابر اسید دارد. این نوع پمپ معمولا آب داغ یا آب کمی اسیدی را جابجا می کند. منابع آب مانند چاه ها به خاطر ساختار این پمپ حفاظت می شوند و آسیبی به آنها نمی رسد و پیوسته آب سالم و تمیز پمپاژ می شود.

 پمپ مکش پایین

این پمپ ها معولا در رودخانه ها، معادن، تخلیه آب، استخر ها، و دریاچه ها استفاده می شوند. زیر این پمپ ها یک آستین هدایت کننده تعبیه شده است. پمپ شناور مکش پایین آب را از کف چاه می مکد و عملیات خنک کاری موتور با کیفیت مطلوب در آن انجام می شود.

پمپ شناور مکش پایین

این پمپ ها در مواقع ضروری و اضطرار  استفاده می شوند. نصب و راه اندازی این پمپ ها نسبت به مدل های دیگر راحت تر است و هد بالایی دارند.

پمپ روغن پر شده

پمپ روغن پرشده یکی دیگر از انواع پمپ شناور است که از یک الکتروموتوری که شناور در روغن است استفاده می کند. این پمپ ها به طور گسترده برای تامین آب در مناطق کوهستانی، سیستم های زهکشی، برداشت آب از چاه، آبیاری زمین های کشاورزی، تپه ها، تامین آب خانه ها و… استفاده می شوند.

در این پمپ ها برای خنک کاری موتور از گردش روغن استفاده می کنند. از آنجایی که روغن یخ نمی زند این پمپ ها در مناطق سرد نیز می توانند استفاده می شوند. همچنین نصب و راه اندازی و تعمیر این پمپ ها آسان است.

پمپ شناور آب خنک

پمپ شناور آب خنک در مناطق صنعتی، آب شهری، آبیاری زمین های کشاورزی و کاربری های دیگری استفاده می شود. مانند پمپ های روغن پر شده، این پمپ ها نیز می توانند زیر آب کار کنند. موتور این پمپ می تواند هنگام کار کردن زیر آب قرار بگیرد. برای خنک کردن موتور از گردش آب تمیز استفاده می شود.

این نوع پمپ برای جایی که آب با کیفیت بالا مورد نیاز است مناسب می باشند.

پمپ های جریان مختلط و محوری

این پمپ به طور گسترده در زهکشی، ایستگاه پمپینگ جامد سازی آبريال زهکشی فاضلاب، زهکشی رودخانه، تصفیه فاضلاب و کنترل سر ریز استفاده می شوند. ویژگی ضد انسدادی و ظرفیت جریان زیاد این نوع پمپ ها را متمایز می کند. به علاوه سیستم آب بندی سه گانه، با جلوگیری از نشتی آب می تواند عمر خط لوله را افزایش دهد.

پمپ چند منظوره شناور

یک پمپ چند منظوره برای اهداف مختلفی می تواند استفاده شود. از آنها برای زهکشی آکواریوم و آب های راکد و شکل ساز مناطق شهری استفاده می شود. این پمپ ها به علت ویژگی های عالی خود بسیار محبوب هستند. پمپ آب شناور برای کاربری های بزرگ به مدت طولانی می تواند کاملا در آب غوطه ور باشد و به صورت اتوماتیک یا دستی کنترل شود. و چیزی حدود 4 کیلو گرم وزن دارد!

پمپ شناور چند منظوره

جنس پمپ شناور از آلومینیوم است. و همچنین یک پمپ پرتابل است. محفظه پمپ در برابر خوردگی و زنگ زدگی حفاظت شده. ظرفیت آن 27 GPM (حدود 102 لیتر بر دقیقه) است. پمپ آب شناور می تواند آب جمع شده از سیلاب که در حیاط یا زیر زمین خانه شما جمع شده را حذف کند.

پمپ شناور کرامپتون

پمپ شناور کرامپتون از چدن ساخته می شود. این پمپ فقط یک پروانه دارد. این پمپ توانایی پمپاژ مواد جامد تا اندازه 30 میلی متر را دارند. روکش کابل آن از فولاد ضد زنگ ساخته شده است.

پمپ شناور کرامپتون

این پمپ ها غالبا برای آسیاب کاغذ، صنایع قند، تصفیه فاضلاب، ساختمان های در حال ساخت، استخر ها، هتل ها و رستوران ها استفاده می شود.

اجزای پمپ شناور

یک پمپ شناور شامل اجزای زیر می باشد:

 1. طناب ایمنی
 2. گیره
 3. چک والو
 4. پمپ شناور
 5. کابل پمپ
 6. طناب ایمنی
 7. فشارسنج ها
 8. سوئیچ فشار
 9. دمپ کننده گشتاور
 10. تانک تی
 11. شیرهای کنترل جریان
 12. فیلتر رسوب
 13. شیرهای توپی
 14. شیرهای تخلیه
 15. دریچه های امداد
 16. پروانه
 17. شیر ورودی و خروجی

اجزای پمپ شناور

چک والو (شیر یک طرفه)

یکی از مهمترین اجزای پمپ شناور چک والو آن است. چک ولو (check valve) نوع معروفی از شیر ها هستند که برای جلوگیری از ورود جریان برگشتی مایع به پمپ استفاده می شوند. به همین دلیل به عنوان شیر یک طرفه هم شناخته می شوند. محل نصب و تعداد شیر یک طرفه بسته به عمق نصب پمپ چاه متغیر است. برای نصب در عمق زیر 60 متر یک شیر یک طرفه در سطح چاه و یکی هم در خروجی پمپ نیاز داریم.

اگر عمق نصب شما پایین تر است به شیر های یک طرفه بیشتری نیاز خواهید داشت. در زیر چند فاکتور مهم که برای نصب شیر یک طرفه باید در نظر بگیرید را را آورده ایم:

 • شلنگ
 • حجم آب
 • وزن پمپ چاه شناور
 • افت فشار شیر
 • از دست دادن اصطکاک شیلنگ
 • سرعت آب

گیره (کلمپ)

کلمپ لوله برای آب بندی و اتصال محکم و قابل اطمینان لوله پلی اتیلن در محل اتصالات خاردار نری استفاده می شود. کلمپ های استنلس استیل سری 300 عمر خوبی در برابر خوردگی نیز دارد.

طناب ایمنی

روی پمپ شناور یک طناب ایمنی می بینید که از سر چاه مستقیما به پمپ وصل می شود. وظیفه اصلی آن جلوگیری از جدا شدن لوله پمپ است که می تواند منجر به از دست رفتن پمپ در ته چاه شود. در مواقعی که لوله بالابر خراب می شود طناب ایمنی به عنوان یک پشتیبان عمل می کند که نصاب می تواند با آن پمپ را بالا بکشد. بنابراین قبل از اینکه هر پمپی درون چاه فرستاده شود باید یک طناب ایمنی به آن وصل شود.

کابل پمپ

کابل پمپ برای انتقال الکتریسیته به پمپ استفاده می شود. اغلب پمپ های شناور از کابل های 2 یا 3 سیمه استفاده می کنند.

بست کابل

برای اینکه هنگام بالا کشیدن پمپ آسیبی به کابل و اتصالات آن نرسد از بست کابل بین حفاظ کابل استفاده می شود. علاوه بر این برخی کابل ها باید با بست کمربندی به رایز متصل شوند تا از آن ها حمایت شود.

پرشر سوئیچ (کلید فشار)

پرشر سوئیچ عملکرد پمپ شناور را کنترل می کند. این سوئیچ ها دارای غشایی هستند که برای تبادل فشار سیستم آب به عقب و جلو حرکت می کنند. پرشر سوئیچ در مدل های کاری سنگین، متوسط و استاندارد برای کنترل گستره وسیعی از فشار ساخته می شوند.

گیج فشار (فشار سنج)

با گیج فشار به راحتی می توانید وضعیت پمپ را کنترل کنید. گیج فشار نمایش دهنده لحظه به لحظه فشار سیستم است.

شیرهای ورودی و خروجی

شیر ورودی برای ورود آب به محفظه پمپ و شیر خروجی برای تخلیه محفظه استفاده می شود.

 

همچنین بخوانید:

منبع: Mechanical Boost

سعید وهابیمشاهده نوشته ها

Avatar

من سعید وهابی فارغ تحصیل مهندسی برق از تبریز هستم. در زمینه های سئو، تولید محتوای ارگانیک تخصصی و طراحی وبسایت مشغول به کار هستم. علاقه شدید من به طبیعت و مسافرت باعث شد تا در مسیر تورلیدری طبیعت گردی و سفرهای خاص مثل سفر با دوچرخه هم وارد بشم. یاد گرفتن چیزهای جدید برای من همیشه جذاب بوده و به نظرم این قصه هیچوقت تموم نمیشه.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *