اندازه توان ژنراتوری که نیاز داریم چقدر است؟ این سوال از رایج ترین سوالاتی است که در مورد محاسبه ژنراتور های پرتابل پرسیده می شود. حتی گاهی به یک مسئله و چالش تکنیکال تبدیل می شود. اما برای اغلب کاربری ها این مسئله به سادگی حل می شود. که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

در ابتدا این سه مرحله ی ساده را دنبال کنید.

  1. اطلاعات توان تجهیزات و لوازم در حال کار و خاموش خود را جمع آوری کنید.
  2. مطمئن شوید که اطلاعات جمع آوری شده بر اساس وات باشند. (مثلا 2000 وات)
  3. تعداد تجهیزاتی که بطور همزمان کار خواهند کرد را همراه با توانشان یادداشت کنید.

برای تکمیل هر مرحله ادامه مقاله را بخوانید. در ادامه برخی از مثال های کاربردی را آورده ایم. که برخی مشتریان ما برای کاربری های بسیار رایج با آن مواجه شده بودند. و با راهنمایی توانستند ژنراتور پرتابل مناسبی انتخاب کنند.

نکته: این راهنمایی سایزینگ برای ژنراتور های پرتابل است. بنابراین اگر شما می خواهید در مورد یک ژنراتور بزرگ ثابت تصمیم گیری کنید شاید نیاز باشد از راهنمایی یک برقکار ماهر نیز استفاده کنید.

برای شروع شما باید مصرف برق وسایل خود را بدانید. و مطمئن شوید که ژنراتور انتخابی شما توانایی پاسخگویی به نیاز شما را دارد و اصطلاحا وات مورد نیاز شما را تامین می کند. پس بیایید به کمک هم این کار را انجام بدهیم.

مرحله1: اطلاعات توان دستگاه ها و لوازم برقی خود را برآورد کنید

توان در حال کار و توان راه اندازی (پیک) هر دستگاه را در نظر بگیرید. (توجه کنید که همه اندازه گیری ها و اطلاعات را بر حسب وات جمع آوری کنید). در برخی موارد این دو مقدار یکسان است برای مثال برای تلویزیون، لامپ ها و لپتاپ توان راه اندازی و توان در حال کار یکسان است.

ولی در بسیاری موارد دیگر (مثل دستگاه هایی که موتور الکتریکی دارند یا از المنت حرارتی استفاده می کنند) توان راه اندازی می تواند متفاوت از توان در حال کار یا همان توان پیوسته باشد (3 الی 4 برابر یا بیشتر). یخچال، دستگاه تهویه مطبوع، مایکروویو، سرخ کن برقی، قهوه ساز، سشوار، پمپ، دریل، آسیاب، اره و… از این دست لوازم هستند. این دستگاه ها همگی موتور الکتریکی، کمپرسور یا المنت حرارتی دارند. که هنگام راه اندازی به حداکثر میزان تقاضای برق می رسند و دوباره پایین می آید وبه مقدار مصرف برق در حال کار خود می رسد.

بنابراین بسیار مهم است که توان راه اندازی وسیله خود را به دست بیاورید. زیرا اگر لوازم شما بیشتر از توان تولیدی ژنراتور از آن برق بکشند نمی توانید وسیله خود را راه اندازی کنید.

توجه کنید که مقدار توان راه اندازی دستگاه اغلب روی پلاک آن و یا دفترچه راهنمای آن نوشته نشده است. بنابراین ممکن است نیاز باشد تا با تولید کننده آن تماس بگیرید. یا از یک وات متر برای به دست آوردن مقدار توان راه اندازی برحسب وات استفاده کنید.  در اینجا یک ویدوئو کوتاه راجع به مراحل ساده انتخاب و سایزینگ  ژنراتور مناسب آورده ایم.

مرحله دوم : مطمئن شوید که اطلاعات جمع آوری شده بر حسب وات (W) می باشد

اگر اطلاعات دستگاه ها بر حسب آمپر(A) ، کیلو وات (kW, kVA)، اسب بخار (HP) باشد باید همه آن ها را به وات تبدیل کنید.

مرحله سوم: بررسی کنید که چند وسیله برقی بطور همزمان کار می کنند

اگر می خواهید فقط یک دستگاه را با ژنراتور راه اندازی کنید، به راحتی و با استفاده از اطلاعات توانی که در مراحل قبل جمع آوری کرده اید یک ژنراتور مناسب را انتخاب و استفاده کنید.

چند مثال:

مثال1: کولر گازی کاروان (کمپر) شما در لحظه راه اندازی 2300 وات توان نیاز دارد. سپس روی 1000 وات به صورت دائم کار می کند. اگر شما یک ژنراتور Yamaha EF2400iS انتخاب کنید می دانید که این نوع ژنراتور در حالت پیک 2400 وات توان تولید می کند و 2000 وات هم به صورت پیوسته. بنابراین این ژنراتور یک گزینه مناسب برای شما خواهد بود.

مثال2: پمپ آب مزرعه شما هنگام راه اندازی 30 آمپر(7200 وات)  جریان می کشد و سپس تا 1800 وات پایین می آید و کار می کند. بر فرض شما یک ژنراتور 8kVA Powerlite در نظر گرفته اید که می تواند تا 8000 وات توان پیک تولید کند. این مدل معروفترین ژنراتور کشاورزی است.

اما اگر می  خواهید چند وسیله را همزمان به ژنراتور متصل کنید چند نکته دیگر هست که باید در نظر بگیرید. در ابتدا به مثال ساده ی زیر توجه کنید.

در اینجا باز هم می خواهید کولر گازی کاروان (کمپر) خود را به اضافه چند وسیله کوچک دیگر راه اندازی کنید.

در این مثال باید بالاترین مقدار توان راه اندازی را با جمع بقیه توان ها جمع می کنیم. به اینصورت که: 2300+200+100=2600 وات. در این مورد اگر از ژنراتور Yamaha EF2800iS که 2800 وات توان حداکثری و 2500 وات توان دائم دارد استفاده کنید مناسب خواهد بود.

مثال قبلی بسیار ساده بود چرا که فقط یک وسیله داریم که هنگام راه اندازی به توان بالایی نیاز دارد. حالا مثالی را بررسی می کنیم که چند دستگاه داریم که در هنگام راه اندازی به توان بیشتری نیاز دارند. نکته مهمی که وجود دارد این است که برای به حداکثر رساندن پتانسیل ژنراتور، وسیله ای که بیشترین جریان راه اندازی را دارد در ابتدا به صورت جداگانه به ژنراتور متصل کنیم. سپس بقیه دستگاه ها را متصل کنیم.

مثال:

برای مثال برق منطقه شما به هر دلیلی برای مدتی قطع شده و نیاز دارید چند وسیله ای که نیاز دارید را راه اندازی کنید.

از آنجایی که بالاترین توان راه اندازی مربوط به یخچال با 1280 وات است و جمع بقیه لوازم برابر با 680 وات است شما باید یک ژنراتو 2000 واتی انتخاب کنید. (1280+680=1960 وات). بنابراین ابتدا باید یخچال خود را وصل کنید و سپس به تدریج لوازم دیگر را وصل کنید.

اگرنیاز دارید که تمام دستگاه هایی را که توان راه اندازی بالایی دارند را همزمان راه اندازی کنید ژنراتور 2000 وات جوابگو نخواهد بود. چون در آنصورت 2760 وات توان نیاز خواهیم داشت (1280+1100+200+60+120) که اگر از ژنراتو 2000 وات برای راه اندازی همزمان تمام این وسیله ها استفاده کنیم فیوز اضافه بار عمل میکند و جریان برق قطع می شود.

بنابراین اگر میخواهید که تمام دستگاه هایی که توان راه اندازی بالایی نیاز دارند را همزمان راه اندازی کنید باید ژنراتوری انتخاب کنید که جمع تمام پیک های توانی را به اضافه جمع تمام توان های دیگر را پاسخگو باشد. که در مثال فوق حداقل توان مورد نیاز برای راه اندازی همزمان تمام دستگاه ها عدد 2760 وات می باشد.

جدول محاسبه توان لوازم خانگی

جدول محاسبه توان ابزار صنعتی

 

*این اعداد از روی دستگاه های رایج موجود در بازار برداشته شده است بنابراین تقریبی هستند. اگر ممکن است بهتر این است که پلاک اطلاعات یا دفترچه راهنمای دستگاه هایتان را مطالعه کنید تا اعداد دقیق تری بدست بیاورید. اگر ممکن نیست می توانید از یک وات متر استفاده کنید تا مقادیر دقیق را بدست بیاورید.

بررسی های موردی انتخاب ژنراتور (case study)

مورد اول:

یکی از مشتریان برای یک سفر با کاروان در حال تدارک بود. او میخواست که سیستم تهویه هوای کاروان را راه اندازی کند و همچنین از ژنراتور به عنوان یک گزینه پشتیبان برای شارژ باتری های خود استفاده کند.او با سازنده سیستم تهویه تماس گرفت و اطلاعاتی که دریافت کرد به این صورت بود که جریان راه اندازی (استارت) 9.5 آمپر است و پس از آن تا 4.2 آمپر پایین می آید و کار می کند. پس از دریافت این اطلاعات به کمک جدولی که در بالا اشاره کردیم جریان ها را به وات تبدیل می کند.

با توجه به این جدول او به یک ژنراتور نیاز دارد که بتواند توان 2280 وات را تامین کند. بنابراین یک ژنراتور Yamaha 2400is انتخاب کرد. این ژنراتور توان 2400 وات را به راحتی تامین می کند. پس سیستم تهویه هم به راحتی راه اندازی می شود. همچنین یک توان پشتیبان مناسب برای مواقع مورد نیاز تامین می کند.

مورد دوم:

یکی از مشتریان ما در منطقه ای که مستعد خاموشی است زندگی می کند. بعد از خاموشی او می خواهد اول از همه یک یخچال فریزر و همچنین یک یخچال کوچک را راه اندازی کند و پس از آن چند وسیله کوچک دیگر مثل: لامپ و فن و تلویزیون و…. هر وسیله پلاک، برچسب یا دفترچه راهنمایی دارد که توان ورودی در آن قید شده است. در جدول زیر توان ها را نشان داده ایم.

برای راه اندازی تمام تجهیزات بالا به صورت همزمان 2550 وات توان نیاز داریم. 2150 وات برای یخچال ها و 400 وات برای بقیه تجهیزات. همچنین باید توان دائم 1220 وات را نیز تامین کنیم. بنابراین مشتری ما یک ژنراتور Yamaha EF2800iS انتخاب کرد. این ژنراتور پیک 2800 وات و توان نامی 2500 وات دارد. همچنین یک مخزن سوخت مناسب دارد که 17 ساعت کار مداوم در یک چهارم توان را پاسخگو می باشد. این ژنراتور یک گزینه مناسب برای بک آپ (پشتیبانی) برق خانه هنگام قطعی می باشد.

مورد سوم:

یکی از مشتریان ما کار لوله کشی انجام می دهد. او برای راه اندازی ابزار خودش در محل های کاری که برق ندارد به یک ژنراتور نیاز دارد. او می خواد که یک کمپرسور هوا و یک دستگاه کارواش را راه اندازی کند. توان راه اندازی کمپرسور 3.8 کیلو وات و توان کاری آن 1.1 کیلووات است. در دفترچه راهنمای کارواش جریان را اندازی آن 15.0 آمپر و جریان کار دائم آن 5.4 آمپر نوشته شده. در ابتدا باید تمام این اعداد را به وات تبدیل کند. در نتیجه:

حالا او اطلاعات لازم را بر حسب وات بدست آورده و می تواند از آن برای انتخاب ژنراتور استفاده کند.

همچنین در سایت ما بخوانید:

نحوه تست خازن الکتروموتور

سعید وهابیمشاهده نوشته ها

Avatar

من سعید وهابی فارغ تحصیل مهندسی برق از تبریز هستم. در زمینه های سئو، تولید محتوای ارگانیک تخصصی و طراحی وبسایت مشغول به کار هستم. علاقه شدید من به طبیعت و مسافرت باعث شد تا در مسیر تورلیدری طبیعت گردی و سفرهای خاص مثل سفر با دوچرخه هم وارد بشم. یاد گرفتن چیزهای جدید برای من همیشه جذاب بوده و به نظرم این قصه هیچوقت تموم نمیشه.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *