توانایی خواندن منحنی پمپ های مختلف در موارد زیادی به ما کمک می کنند. برای مثال برای ارزیابی عملکرد پمپ ها و انتخاب گزینه مناسب برای کاربری مد نظر ما به کمکمان می آیند. همچنین در مواقع عیب یابی به مهندسان و اپراتورها کمک می کنند.

پمپ آب

در مورد منحنی پمپ

اگر در زمینه پمپ و پردازش مایع تازه کار هستید شاید در وهله اول خواندن منحنی پمپ کار سخت و گیج کننده ای به نظر برسد. به مرور زمان متوجه خواهید شد که انواع مختلف پمپ ( سانترییوژی، جابجایی مثبت، دیافراگم و … ) انواع مختلف منحنی هم دارند. در این مطلب سعی کرده ایم که توضیح کاملی از منحنی پمپ های سانتریفیوژ ارائه کنیم.

پمپ سانتریفیوژ با وارد کردن انرژی به سیال امکان انتقال آن را فراهم می کند و دارای دو مشخصه مهم هد و دبی است. مقدار فشاری که پمپ باید به آن غلبه کند، نقطه عملکرد پمپ روی منحنی و میزان دبی پمپ را مشخص می کند. با افزایش فشار ، جریان کاهش می یابد و نقطه عملکرد شما به سمت چپ منحنی حرکت می کند. با کاهش فشار ، نقطه عملکرد به سمت راست منحنی منتقل شده و جریان افزایش می یابد.

نقطه BEP (Best Efficiency Point) روی منحنی پمپ

هنگام بررسی منحنی ها برای یک کاربری جدید، فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. اما در بیشتر موارد ، باید انتخاب تا آنجا که ممکن است به نقطه ای با بهترین راندمان یا BEP انجام شود. BEP یک نقطه عملکرد روی منحنی پمپ است که بالاترین نقطه راندمان را برای پروانه ای با قطر مشخص می دهد.

در حالت ایده آل ، پمپ ها در تمام طول عمر در این نقطه (BEP) کار می کنند. اما در دنیای واقعی ، بهم ریختگی سیستم و نوسانات تقاضا باعث می شود پمپ ها در خارج از شرایط ایده آل کار کنند. در اینجا برخی اصطلاحات رایج که برای توصیف پمپی که در حال کار کردن خارج از نقطه BEP است:

  1. پمپ دور از BEP کار می کند – پمپ در جریان های بیشتر یا کمتر از BEP کار می کند
  2. کار در سمت راست – BEP  کار با نرخ جریان بالاتر از BEP
  3. کار در سمت چپ – BEP پمپ در جریاناتی کمتر از BEP کار می کند.

چرا استفاده از پمپ در بهترین نقطه کارایی خود یک مساله مهم است؟ عملکرد پمپ خارج از BEP علاوه بر افزایش هزینه های انرژی احتمالا خرابی پمپ را به شدت افزایش می دهد.

کارکرد پمپ در سمت چپ یا راست BEP منجر به مشکلات زیر می شود

  • کاویتاسیون
  • لرزش اضافی، که منجر به فرسایش زودهنگام سیل ها، شفت ها، پروانه و یاتاقانها (بلبرینگ) می شود.
  • افزایش دمای کار ناشی از مکش یا گردش مجدد تخلیه ، لرزش یا خرابی روانکارها
  • خرابی های پی در پی که باعث صرف پول و زمان برای تعمیر آنها می شود.

در ادامه با ذکر یک مثال به بررسی منحنی عملکرد یک پمپ سانتریفیوژ می پردازیم.

منحنی عملکرد پمپ

1. جدول عنوان و توضیحات در منحنی پمپ

در جدول عنوان و توضیحات اطلاعاتی در مورد مدل پمپ ، اندازه ، سرعت و سایر معیارهای شناسایی پمپ ارائه شده است.

2. جریان ( دبی )

برای شروع، میزان دبی مورد نیاز پمپ را مشخص کنید. برای این مثال ، ما 300 گالن در دقیقه انتخاب کردیم. محور افقی مشخصه جریان را نشان می دهد.

3. هد: همچنین شما باید کل هدی را که پمپ در جریان مشخص شده باید از آن عبور کند ، بدانید. برای این مثال ، ما از 100 فوت استفاده خواهیم کرد. محور عمودی نشان دهنده هد پمپ است. خط 100 فوت و 300 گالن را دنبال کنید محل تقاطع آنها نشان دهنده نقطه عملکرد شما است.

4. تریم کردن پروانه

بعضی اوقات ، نقاط کارایی را نمی توان با حداکثر اندازه پروانه برآورده کرد. برای قرار گرفتن در آن نقاط عملکردی ، پمپ های سانتریفیوژ این امکان را دارند که پروانه کوچکتری استفاده کنند تا نقطه عملکرد دیگری بدست بیاید.

کاهش اندازه پروانه ، پمپ را به نیاز عملکردی خاص شما نزدیک می کند. لیست منحنی ها برای قطرهای مختلف پروانه در سمت چپ منحنی عملکرد هر مقطع پروانه به صورت بولد نوشته شده است. . نقطه مورد نظر، بین 10 اینچ تا 11 اینچ است. بنابراین تریم 10.5 اینچ مناسب است. پمپ سانتریفیوژ را می توان با روش کنترل دور هم محدود کرد. این روش هنگامی که می خواهیم فقط با یک پمپ به چند نقطه عملکرد دستیابی داشته باشیم بسیار کارآمد و ایده آل است.منحنی عملکرد پمپ

5. توان پمپ (اسب بخار)

توان پمپ ها بر حسب اسب بخار در انتهای هر منحنی نشان داده شده است. نقطه عملکرد ما بین 10 اسب بخار و 15 اسب بخار قرار دارد، بنابراین به نظر می رسد پمپ 12 اسبی گزینه مناسبی باشد.

6. NPSHR

Net Positive Suction Head Required (NPSHR) برای عملکرد صحیح پمپ مهم است. این مشخصه بیانگر کمترین مقدار فشار در قسمت ساکشن (مکش) پمپ برای غلبه بر تلفات ورودی پمپ است. منحنی پمپ NPSHR را نشان می دهد نه NPSHA را (Net Positive Suction Head Avalible). NPSHA محاسبه بالاترین هدی است که پمپ می تواند سیال را آن جا تحویل بدهد. اگر به NPSH موثر دست پیدا نکنیم پمپ دچار پدیده کاویتاسیون می شود و عمر مفید پمپ را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

7. کارایی و راندمان

موقع انتخاب پمپ برای یک کاربری، راندمان یک فاکتور مهم است. روی منحنی پمپ نسبت انرژی خروجی به انرژی ورودی پمپ را راندمان آن می گویند. هرچه راندمان بالاتر باشد انرژی کمتری برای کارکرد موتور در یک نقطه کارایی مشخص نیاز داریم. راندمان بین 60 الی 80 درصد برای پمپ ها عدد معمول و رایجی است.

8. کمینه دبی (مینیمم دبی)

یک پمپ سانتریفیوژی برای خنک شدن به یک حداقل جریانی از سیال نیاز دارد. در سمت چپ منحنی پمپ، حداقل جریان با یک خط عمودی پررنگ نمایش داده شده است. کاکرد پمپ در سمت چپ این خط اصلا توصیه نمی شود و به طور موثری می تواند باعث کاهش عمر مفید پمپ شود.

آگاهی از نحوه خواندن منحنی پمپ سانتریفیوژ برای حفظ سلامتی سیستم لازم می باشد. کارکردن پمپ خارج از منحنی خودش می تواند باعث تضعیف عملکرد و مصرف بیش از حد پمپ شود.

مطالب مرتبط:

سعید وهابیمشاهده نوشته ها

Avatar

من سعید وهابی فارغ تحصیل مهندسی برق از تبریز هستم. در زمینه های سئو، تولید محتوای ارگانیک تخصصی و طراحی وبسایت مشغول به کار هستم. علاقه شدید من به طبیعت و مسافرت باعث شد تا در مسیر تورلیدری طبیعت گردی و سفرهای خاص مثل سفر با دوچرخه هم وارد بشم. یاد گرفتن چیزهای جدید برای من همیشه جذاب بوده و به نظرم این قصه هیچوقت تموم نمیشه.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *