در قسمت اول مقاله با عنوان ” دلایل خرابی پمپ آب – قسمت اول ” 18 دلیل مختلف که باعث ایجاد خرابی در پمپها می شود را بررسی کردیم در این قسمت نیز 18 دلیل دیگر بررسی خواهد شد و بحث را به اتمام خواهیم رساند.

19- استفاده از کاسه نمد آسیب دیده یا اتصالات فرسوده و خراب: باعث ناهمترازی در سیل، نشت و کاهش راندمان پمپ می شود.

20- شفت خمیده:

یکی دیگر از دلایل خرابی پمپ آب ایجاد خمیدگی در شف آن است. شفتها گاهی اوقات توسط مواد جامد گرفتار در پمپ خم می شوند. یک شفت خم شده باعث لرزش، تماس قطعات داخلی با یکدیگر، صدمه به یاتاقان و خرابی زود هنگام، خرابی کوپلینگ، ناهمترازی کوپلینگ و عمر خیلی کوتاه سیل می شود.

21- استفاده از آچار لوله بر روی شفت و پروانه:

آچار لوله برای لوله است! استفاده از آچار لوله برای شفت و پروانه می تواند باعث صدمه به کوپلینگ انتهایی و خم شدن پره های پروانه پمپ شود.

22- بیرون زدگی بوش:

بیرون زدگی بوش در اصل بدلیل نصب نادرست بوش بر روی شفت ایجاد می شود. نصب نادرست باعث حرکت بیش از اندازه در زیر سیل شده و در نتیجه طول عمر سیل کاهش می یابد.

23- شیار دار کردن لبه سیل در شفت:

آلودگی ها می توانند از طریق شیارها به محفظه یاتاقان وارد شوند ، یاطاقان ها را از بین می برند. اگر آلودگی ها می توانند داخل شوند این بدین معنا است که روان کننده ها می توانند خارج شوند، که این موضوع باعث خرابی یاتاقان و در نتیجه خرابی پمپ آب شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیل مکانیکی می توانید مقاله سیل مکانیکی چیست؟ را بخوانید.

24- صافی سطح نامناسب بر روی بوش یا شفت:

اگر صافی سطح خوب نباشد. پکینگ خراب خواهد شد و در ادامه باعث نشتی بین شفت و اورینگ آب بند شفت خواهد شد.

ناهمواری و شیارهای عمیق روی شفت موتور باعث خرابی پکینگ می شود.

ناهمواری و شیارهای عمیق روی شفت موتور باعث خرابی پکینگ می شود.

25- نصب نامناسب یاتاقان (بلبرینگ) باعث خرابی پمپ آب شده است.

در هر زمان که بلبرینگ تعویض می شود یا شفت تمیر می شود. فقط بخش کوچکی از مواد موجود در سطح برداشته می شود. در طی زمان، همین بخش های کوچک بزرگ شده و می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی لقی بلبرینگ روی شفت بگذارد. هنگامی که این اتفاق بیافتد انتظار می رود که بلبرینگ در هوزینگ یا بر روی شفت بچرخد.

26- خمیدگی در حین راه اندازی سخت و برگشت به منحنی عملکرد پمپ:

با یک راه اندازی سخت، پمپ سعی می کند مایع را از محل کار پمپ کند. فشار داخل پمپ باعث انحراف شفت به سمت فشار کم پمپ می شود، این باعث می شود که شفت با کاسه نمد برخورد کند و پروانه نیز نیز با کیسینگ برخورد می کند ناهمترازی باعث خرابی سیل خواهد شد. و این خرابی در نهایت به خرابی پمپ آب منجر خواهد شد.

27- استفاده از مقدار خیلی زیاد یا خیلی کم یا نوع اشتباه روان کننده:

روغن کاری علت شماره 1 خرابی زودرس یاتاقان است استفاده از روان کننده خیلی کم می تواند باعث گیر کردن بلبرینگ شود در حالیکه روان کننده بیش از حد گرما را داخل یاتاقان حفظ می کند و همچنین باعث نشت روغن می شود.

28- آلودگی هوزینگ یاتاقان:

گاهی اوقات آلودگی وارد هوزینگ یاتاقان می شود. این مورد می تواند در حین انجام شستشو رخ دهد و برخی اوقات نیز در هنگام انجام تعمیرات آلودگی ها در هوزینگ جا مانده و تمیز نشده اند. آلودگی ها باعث خرابی یاتاقان، هوزینگ و اتصالات خواهند شد و همچنین یاعث خرابی شفت هستند.

29- با چکش کوبیدن کوپلینگ بر روی شفت:

وقتی که مساله پمپ باشد چکش دوست خوبی نیست. کوبیدن کوپلینگ به سمت شفت برای جا زدن آن باعث آسیب به نگهدارنده یاتاقان و سیل خواهد شد. سیل های مکانیکی کربنی در صورتیکه با چکش ضربه بخورند ممکن است ترک بخورند.

30- همترازی نامناسب باعث خرابی پمپ آب شده است:

تا 50% خسارت به ماشین های دوار به طور مستقیم مربوط به ناهمترازی است. این به معنای افزایش لرزش، خرابی زودهنگام سیل و یاتاقان و افزایش توان مصرفی است.

31- به دستورالعمل راه اندازی ذکر شده در راهنمای استفاده پمپ بی توجهی شده است:

راه اندازي نادرست پمپ مي تواند باعث از كار افتادن موتور و پيچ خوردن شافت و باعث حركت مداري شود – همچنین باعث ایجاد مشکلاتی نظیر برخورد قطعات داخلی پمپ، خرابی سیل و کاهش طول عمر یاتاقانها گردد. و در نهایت منجر به خرابی پمپ آب می گردد.

32- نصب اشتباه سیل مکانیکی منجر به خرابی پمپ آب شده:

نصب نادرست آب بند مکانیکی باعث آسیب به قطعات لاستیکی (elastomers) مانند اورینگ ها به همراه مشکلات متعدد دیگر می شود. سیل های مکانیکی نسبت به تختی و صافی سطح بسیار حساس هستند. حتی یک مقدار خیلی کم از آلودگی یا روغن (مثل اثر انگشت) می تواند باعث شود که سطوح بدرستی تراز نشوند.

در مقاله سیل مکانیکی پمپ بشقابی را چگونه تعویض کنیم؟ به روش درست این کار پرداخته ایم.

شکستگی یا ترک در حلقه های سیل می تواند توسط انتقال اشتباه یا نصب غلط رخ بدهد.

33- حذف یا انجام نادرست و ناکارآمد برنامه شستشوی سیل مکانیکی:

خیلی مهم و حیاتی است که شستشوی سیل مکانیکی بدرستی در جای خود انجام شود. نداشتن این برنامه باعث می شود آلودگی ها در سیل مکانیکی جمع شود. و سیل مکانیکی حرارت بیش از اندازه را تجربه کند و در نهایت عمر آن کاهش یابد.

خرابی ناشی از گرم شدن زیاد بدلیل روانکاری ناکافی

خرابی ناشی از گرم شدن زیاد بدلیل روانکاری ناکافی

34- انتخاب سیل مکانیکی اشتباه یا مواد اشتباه به دلیل عدم آگاهی:

عدم آگاهی و بی اطلاعی یکی از دلایل عمده اشکالات نصب سیل مکانیکی است. شرایط عادی کار را در نظر بگیرید، نوسانات عملکردی و زمانهایی که خارج از سرویس می رود. مانند تمیز کاری، بخارزنی و شستشو با اسید و سوزآور.

انتخاب نامناسب ماده باعث خرابی پمپ آب توسط مایع ساینده شده است

انتخاب نامناسب ماده باعث آسیب توسط مایع ساینده شده است

35- آنالیز خرابی پمپ آب ناقص انجام شده یا کاملاً حذف شده است:

همیشه هنگام تعمیرات پمپ سعی کنید، ریشه اصلی مشکل را پیدا کنید. خیلی وقت ها، عوامل خارج از پمپ باعث خرابی آن می شوند. فقط با رفع علائم و عدم پرداختن به کل سیستم، ممکن است. در پایان دوباره همان تعمیر پمپ را انجام دهید.

36: اپراتورها شدیدا بر روی نگهداری واکنشی تاکید دارند و توجهی بر نگهداری پیشگیرانه و نگهداری پیش بینی پذیر ندارند:

تعمیر و نگهداری واکنشی باعث خرابی و از کار افتادگی غیر ضروری می شوند. هزینه را افزایش داده و بی ثباتی در کارکرد تجهیزات هستند. یک برنامه نگهداری پیشگیرانه را با یک برنامه نگهداری که باید انجام شودT در نظر بگیرید. همترازی لیزری و بالانس کردن یا یک برنامه نگهداری پیش گویانه با استفاده از تکنولوژی نظیر آنالیز لرزش تا پیش از بروز مشکلات ، از آنها پیشی بگیرید. در غیر اینصورت منجر به خرابی پمپ آب خواهد شد.

 

مقاله تعمیر و نگهداری پیشگویانه را از دست ندهید!

محمدرسول کریمیمشاهده نوشته ها

محمدرسول کریمی

طراح الکتروموتور و درایو و موسس مجموعه موتور درایو، مشاور شرکتهای سازنده الکتروموتور و الکتروپمپ، عضو کمیته فنی ماشین های الکتریکی سازمان ملی استاندارد ایران و مشاور شرکتهای صنعتی در ساخت الکتروموتور، تعمیرات ماشین های الکتریکی بزرگ و ارزیابی اقتصادی پروژه های صنعتی.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *